nahoru

Ukrajinci volí nového prezidenta, východ země hlasování bojkotuje

ČTK, lam25. května 2014 • 07:02
ukrajina
ukrajina
• foto: 
ČTK

Na Ukrajině se dnes v 7:00 SELČ otevřely volební místnosti, v nichž budou voliči rozhodovat o výsledku prvního kola mimořádných prezidentských voleb. Kromě bezprostředního volebního výsledku, jehož odhady mají být k dispozici po 19:00 SELČ, se pozornost zaměří na východ země, kde se separatisté podle všeho úspěšně pokoušejí volební akt zmařit.

V Doněcké a Luhanské oblasti proruští radikálové mobilizovali všechny síly, aby hlasování ztroskotalo. Víc než polovinu volebních místností násilně obsadili, členy volebních komisí vypudili a voličské seznamy zabavili nebo zničili. Východ Ukrajiny v důsledku "atmosféry teroru" opustila i velká většina evropských pozorovatelů.

V milionovém Doněcku se nejspíš hlasovat vůbec nebude, členům volebních komisí Kyjev doporučil, aby raději zůstali doma. V sousední Luhanské oblasti prý volby proběhnou nanejvýš ve dvou volebních obvodech Svatove a Bilovodsk.

Vyřazena z hlasování tak bude podstatná část z víc než čtyř milionů voličů východoukrajinského Donbasu. Na Ukrajině má volební právo celkem 35 milionů lidí. Podle odhadů médií se možná až desetina z nich nebude mít možnost do voleb zapojit.

Podle názoru ukrajinské vlády i vedení Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě ale bojkot hlasování na východě země platnost volebního aktu neovlivní. Rusko navzdory výhradám hodlá výsledky respektovat.

Favoritem voleb je oligarcha Petro Porošenko, který ovládá předvolební průzkumy s velkým náskokem před vůdkyní strany Vlast Julijí Tymošenkovou. Podle komentátorů není vyloučeno, že miliardář získá hned v prvním kole nadpoloviční většinu hlasů a zvítězí. V opačném případě půjdou Ukrajinci ke druhému kolu voleb, pro které parlament určil termín 15. června.

ČTK, lam


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,360
20,630
28,740
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře