Putin zakázal mluvit sprostě. Na jevišti či v novinách už nesmí zaznít ani „h…o“ | Reflex.cz
reklama
nahoru

Putin zakázal mluvit sprostě. Na jevišti či v novinách už nesmí zaznít ani „h…o“

Jiří X. Doležal6. května 2014 • 14:00
Vladimir Putin
Vladimir Putin
• foto: 
EPA

Nejen ukrajinské události ukazují, že se ruský prezident Vladimir Putin trochu pomátl a chce být carem. Dalším důkazem je nový zákon, který má Rusy naučit být slušnými. Bez ohledu na to, že je to marné, jsou nové předpisy opravdu zajímavé.

reklama

Vladimir Putin přitvrzuje - podepsal nový zákon, který v literárních a výtvarných dílech, sdělovacích prostředcích i divadelních a zábavních podnicích zakazuje mluvit sprostě, užívat vulgarismy. Ne, to není vtip - v Rusku už nesmí na jevišti zaznít slovo „ho..o“. Nesmí být otištěno, nesmí být použito v kabaretu ani ve filmu.

Psychologické pohnutky Putina jsou jasné - takto se chová přísný, ale moudrý a spravedlivý car, který chce zušlechtit mužiky. V kontextu elementární znalosti evropské literatury 19. a 20. století je však zjevné, že slovesná kultura těchto dvou stovek let je v „pr..li“.

Jenom namátkou, které knihy by bez cenzury už nesměly vyjít: Komu zvoní hrana. Švejk. Na cestě. Padesát odstínů šedi. Na západní frontě klid. Dokonce ani ruské slavné a zlidovělé čtyřverší "ja govno ty govno, ja nědavno ty davno" už nesmí zaznít. Prostě - nový zákon zakazuje zhruba polovinu literárního odkazu eurostlantické civilizace. Včetně takového Gogola nebo Majakovského.

Takže nevím: Buď to je taková socialistická cesta, tedy že zákon se bude využívat jen tehdy, když někdo něco sprostého napíše o Putivi a jeho režimu, zatímco na západní imperialisty se bude normálně nadávat. Anebo, ale to už jsem asi za hranicí onoho zákona, se Putin opravdu zbláznil a hodlá vychovávat lid jako baťuška car, sluníčko jasné.Klíčová slova: putinVladimír PutinDiskuse ke článku

 

reklama
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře
reklama