nahoru

Policie zasahuje v Praze kvůli podezření z šíření závadné knihy

ČTK, jan25. dubna 2014 • 16:00
ÚOOZ
ÚOOZ
• foto: 
ČTK

Kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v pátek zasahovali na několika místech Prahy kvůli podezření z vydání a distribuce knihy, která šíří rasismus, antisemitismus, xenofobii a násilí proti takzvaným méněcenným rasám. Desítky policistů byly i v Islámské nadaci v ulici Politických vězňů nedaleko Václavského náměstí.

Podle mluvčího útvaru Pavla Hantáka detektivové začali provádět úkony trestního řízení vedeného pro podezření konkrétního člověka. Tyto úkony spočívají v zadržení podezřelého a v domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor, upřesnil mluvčí.

Zda policisté už někoho zadrželi, Hanták nekomentoval. Uvedl však, že prohlídky policisté provádějí v místech, kde se pravidelně shromažďuje větší množství nábožensky orientovaných lidí. Jedním z takových míst je i samotná Islámská nadace, kde je podle jejích webových stránek modlitebna a kde se konají přednášky, kurzy arabštiny i kázání v arabštině a češtině. Policejní akci podle Hantáka dozoruje obvodní zastupitelství pro Prahu 1.

Nejznámějším případem, kdy se policie a poté i soudy zabývaly prodejem kontroverzní knihy, bylo vydání nekomentovaného českého překladu díla Adolfa Hitlera Mein Kampf. S tím přišlo na trh v březnu 2000 nakladatelství Otakar II. vedené Michalem Zítkem, na kterého byla v listopadu 2000 podána obžaloba kvůli údajné podpoře a propagaci hnutí potlačujících lidská práva. Soudy nejprve Zítka odsoudily k podmínce, v březnu 2005 je ale Nejvyšší soud zprostil viny. V platnosti ale zůstala pokuta 60 000 korun, kterou vyměřil pražský městský soud internetovému prodejci Zítkem vydané knihy Vítu Vařákovi.

ČTK, jan


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,100
28,850
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější