nahoru

Španělskou jeskyni Altamira otvírají pro vítěze loterie

Stanislav Drahný13. března 2014 • 08:00
Jeskyně Altamira
Jeskyně Altamira
• foto: 
Profimedia

Jeden z největších kulturních pokladů lidstva, jeskyni Altamiru od března do srpna opět omezeně zpřístupní veřejnosti. Každý týden proběhne mezi návštěvníky tamního muzea loterie a pět výherců bude moci navštívit originální jeskyni, která byla z důvodů ochrany této památky dvanáct let nepřístupná.

Oněch pět šťastlivců si na půl hodiny trvající prohlídku bude muset navléknout speciální oblečení a obuv. Vědci přitom budou zkoumat vliv jejich dechu na jeskynní malby staré 14 až 18 tisíc let. Pokud památkáři dospějí k názoru, že omezený počet návštěvníků pravěká díla neohrožuje, doporučí úřadům omezené znovuzpřístupnění jeskyně.

Světoznámá jeskyně se nachází v severním Španělsku pouhé dva kilometry od středověkého městečka Santillana del Mar, asi dvacet kilometrů západně od hlavního města Kantábrie Santanderu.

Jeskyni a její tisíce let staré malby nově objevili lidé v roce 1879. Zprvu mnozí ani nevěřili, že je možné, aby tak dokonalé obrazy vyrobili lovci z doby kamenné a malby považovali za padělek. Časem však vědci uznali pravost obrazů a z Altamiry se stala turistická atrakce prvního řádu. Návštěvníků nakonec přicházelo tolik, až změnili klima jeskyně. Vlhkost, kterou vydechovali, začala malby vážně poškozovat. V osmdesátých letech minulého století proto začali správci počet turistů drasticky omezovat. Nakonec bylo nutné se objednávat až tři roky dopředu.

Proto se v polovině devadesátých let úřady rozhodly vybudovat asi 300 metrů vedle Altamiry její věrnou kopii v měřítku jedna ku jedné. Liší se jen v jediném: strop je zde o něco výše než v původní jeskyni, takže se zde mohou návštěvníci pohodlně postavit. Tato „Novojeskyně“ (Neocueva) je dnes součástí (a hlavní atrakcí) Muzea Altamiry.

Stanislav Drahný


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,840
22,230
28,930
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější