nahoru

První dáma soudí, že prezident nepije více, než je obvyklé

Jan Jandourek7. listopadu 2013 • 10:57
Ivana Zemanová Miloš Zeman
Ivana Zemanová Miloš Zeman
• foto: 
Blesk - Ladislav Křivan

Manželka prezidenta Ivana Zemanová podala pro MF DNES své vidění, toho, jak je na tom manžel se zdravím a alkoholem. Podle ní normálně.

Paní Zemanová má pochopitelně v popisu role svého manžela chránit a bránit. Dělaly to tak všechny první dámy a nelze jinak. Samozřejmě poměry jsou takové, že její výroky vstoupí nechtěně do zlatého fondu „prvních žen“, od hvízdání Dagmar Havlové a Livie Klausové v roli Panny Marie pomyslně držící tělo svého ukřižovaného manžela v době „sarajevského atentátu“, přes „sexy mozek“ Jiřího Paroubka (Petra Paroubková) až po alkoholovou normalitu současné hlavy státu (paní Zemanová).

První dáma tedy tvrdí: „K démonizaci alkoholu bych se ráda vyjádřila. Můj manžel nikdy neholdoval alkoholu víc, než je to běžné. Jen to neskrýval, nestyděl se za to a veřejně o tom i hovořil. Což není obvyklé, ale odpovídá to jeho povaze. Tohoto faktu bohužel manželovi protivníci opakovaně zneužívají a neprávem mu přisuzují nálepku alkoholika.“ A dále: „Dělat si legraci z člověka, který je prokazatelně na dlouhou dobu upoután na invalidní vozík, mně připadá jako rouhání. Používat nepodložené lži o alkoholovém opojení, zesměšňovat ho v televizním pořadu, to už je vážně trochu moc. Navíc se ptám, kam zmizela alespoň elementární úcta k hlavě státu? Naprosto to odsuzuji a jako člověku je mi to líto.“

Beru to na sebe

A nakonec bere vinu na sebe: „Vím, že vše započalo ve špatně vysvětlené indispozici nad korunovačními klenoty. Slovo viróza jeho zdravotní stav bagatelizovalo. Ten den jsem mu už ráno říkala, že nemůže jít kvůli horečce a malátnosti do úřadu. Dodnes mě mrzí, že jsem nebyla důslednější.“

Vyčítá si to zřejmě zbytečně. I kdyby se snažila sebevíc, některé věci jsou do očí bijící. To ještě novináři ohledně některých státníků mlčí o tom, co viděli na vlastní oči a nikdy o tom nepsali. (Netýká se to jen Zemana.) Ale o to, co státníci provádějí ohledně soukromého života, o to tady tolik nejde. Nikdo si snad netroufne tvrdit, že třeba Václav Havel měl tolik žen a kouřil tolik, jak je obvyklé. Nebylo to a není obvyklé. Havlovo kouření nás ale nezajímalo do té doby, dokud ho nemoc neochromila jako hlavu státu. Ženy přiznával celý život sám a zajímavé by byly jen tehdy, kdyby to byly na něj nasazené agentky cizích služeb nebo nějaké vyděračky, což se nestalo.

A nemůžeme za to, že prezidentův „pitný režim“ kritizuje i člen jeho konsilia. Vlastně jde hlavně o jednu věc, totiž že prezidentova politika vypadá, jako že ten člověk je trvale pod vlivem. Je otázka, jestli jen alkoholu.

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,390
20,670
28,970
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře