nahoru
Fotoškola Tomáše Tesaře

10 tipů na fotoaplikace pro úpravu filtrů, rámečků a editaci

Tomáš Tesař17. února 2012 • 16:15
Fotoškola
Fotoškola
• foto: 
Archív

Dnes vám přináším inspiraci na fotoaplikace, které vám poslouží především pro úpravy a výběr efektů a rámečků. Na začátek jedno doporučení: Variant a postupů, které vám některé app umožňují, jsou skutečně stovky, někdy i tisíce. Někdy méně znamená více, a když začnete snímek upravovat příliš do hloubky, nemusíte být na konci svého „řádění“ s výsledkem spokojeni tak, jako když si pečlivě promyslíte, jakého efektu a stylu chcete docílit.

 

A ještě jeden postřeh: Některé app (přestože jsou primárně určeny spíše k editaci a úpravě fotek) nabízejí i funkci fotoaparátu. Je na vás, zda ji budete používat. Ne vždy je to ale výhra. Osobně raději doporučuji postup snímek vyfotografovat svou oblíbenou „kamerou“ a teprve pak se zabývat úpravou a editací. Ale existují i výjimky. A nyní tedy jíž slíbené tipy na aplikace:

 

Magic Hour
1. Magic Hour — Cena 1,59,– eura.

- nenápadná, ale rozhodně jedna z nejatraktivnějších app zejména pro výběr filtrů a rámečků. Rychle se v ní orientujete a objem a kreativita efektů uspokojí i ty nejnáročnější. Obrovskou výhodou je, že součástí aplikace je bezplatný Filter Market, takže počet nových efektů, se kterými můžete pracovat, je téměř nekonečný. Magic Hour používají často iPhone fotografové jako doplněk ke slavné aplikaci Instagram.

 

Swankolab
2. Swankolab — Cena 1,59,– eura.

- kdo zná slavný Hipstamatic, jednu z nejpopulárnějších fotoaplikací vůbec, musí narazit i na Swankolab. Pochází totiž ze stejné vývojářské dílny. Jeho popularita sice není tak vysoká, nicméně já ho považuji za jednu z nejnápaditějších aplikací. A to nejen kvůli výsledným efektům, ale hlavně kvůli zábavnému menu a postupům, jakými se k výsledným snímkům dopracujete. Swankolab je „temnou fotokomorou“ pro iPhone. Postup úpravy snímků je takový, že fotografii skutečně „mácháte“ v misce s vývojkou a ustalovačem, používáte chemikálie a vymyšlené kombinace a receptury můžete uchovat pro další tvorbu. Velmi zábavné, doporučuji:-)

 

Metal Me HD
3. Metal Me HD Lite — Cena ZDARMA.

- pokud se chcete vymanit z obrovské záplavy „lomo“ filtrů, jež jsou často součástí mnoha aplikací pro editaci snímků, potom je tahle app právě pro vás. Vybočuje z řady, a jak už samotný název napovídá, to hlavní, co od ní můžete čekat, je ryzí „kovový“ efekt v různých variantách. Celkem tu najdete osm možností zkreslení, které se dají libovolně měnit pomocí dvou posuvných jezdců, s nimiž určujete intenzitu zkreslení. Doporučuji nejprve vyzkoušet verzi „Lite“, jež je ke stažení zdarma. Přejít na placenou můžete přece kdykoliv.

 

Vintage scene
4. Vintage Scene — Cena 1,59,– eura.

- pro milovníky retro-, a hlavně old school. Aplikace používá velmi povedené algoritmy, díky nimž vcelku rychle a snadno docílíte působivých efektů a rámečků, které z vašich fotografií udělají snímky ze začátku minulého století. Obsahuje spoustu jednoduchých i náročnějších postupů. Pokud se vám nechce je zdlouhavě zkoumat, stačí vyzkoušet a používat ikonu „kouzelná“ kostka, na niž když kliknete, tak vám app vygeneruje návrh, jak by asi vaše úprava mohla vypadat. Vintage Scene je velmi pozoruhodná aplikace.

 

Fotografie upravovana v aplikaci Vintage Scene...Fotografie upravovana v aplikaci Vintage Scene...

 

 

PE Studio
5. PE Studio — Cena ZDARMA.

- jednoduchá, přívětivá app. Nabízí průměrný počet efektů a rámečků, ale s originálním rukopisem. Vhodné především pro ty, kteří s iPhone fotografií teprve začínají. V App Store je od začátku roku a stále zůstává ke stažení bezplatně. Takže stojí určitě za vyzkoušení. Každý z devíti typů efektů nabízí vždy devět variant úprav. Kromě toho se dá editovat kontrast, saturace barev, zesvětlení a ztmavení, změna teploty barev, zvýraznění či potlačení detailu ve snímcích a barevnost. Dále lze provést ořez fotky nebo si vybrat z 11 typů rámečků. To vše ve svižně a jednoduše naprogramovaném menu s ikonami a jedním posuvným jezdcem pro ovládání.

 

Percolator
6. Percolator — Cena 1,59,– eura.

- jejím hlavním efektem je proměna fotografií do barevné mozaiky. Velmi netradičně, a přitom originálně budou vypadat především fotografie, jež mají retronádech. Tahle app vzbudila mezi iPhone fotografy velkou diskusi a dá se říci, že ve srovnání s ostatními aplikacemi pro tvorbu efektů a rámečků se hodně odlišuje. Vývojáři vsadili na velmi originální algoritmy úprav a z osobní zkušenosti musím říci, že než se s Percolatorem sladíte, zabere vám to chvilku zkoušení. Pak jsou ale výsledky hodně zajímavé !!! Jedná se o univerzální app pro iPhone a iPad.

 

Live Filter Camera
7. Live Filter Camera — Cena 0,79,– eura.

- moderní, progresívní aplikace, která jako jedna z mála nabízí výměnu filtrů a rámečku v „přímém přenosu“ :-) Zatímco u většiny app se spoléháte na to, že zkoušíte exekty později editovat a měnit postupně, tady je lze střídat přímo na displeji během focení, a vidět tak reálnou podobu snímku, jejž právě fotografujete. V poslední době je to jedna z nejzajímavějších aplikací v kategorii Photo a Video v App Store. Oproti jiným má ale i nevýhodu — neupravíte v ní snímky, které už máte uložené v galerii Camera Roll. Zkrátka jen ty, jež tvoříte „live“.

 

Tonaltopia
8. Tonaltopia — Cena 0,79,– eura.

- Tonaltopia je vybavena sadou několika přednastavených tónů – od tradiční sépiové až třeba po růžovou a červenou:-). Autoři app vycházejí z toho, že základním vstupem k úpravě bude černobílá fotografie. Editovat můžete pochopitelně ale i barevnou. Zkoušel jsem to i na iPadu (jedná se o univerzální app-pro iPad s názvem HD) a nemohu jinak než aplikaci rozhodně doporučit.

 

Fotofitti
9. Fotoffiti — Cena 0,79,– eura.

- líbilo by se vám tvořit street art jako provokativní král street artu Banksy? A přitom nemáte talent jako on? Nevadí, vyzkoušejte fotoaplikaci Fotoffiti a je z vás mistr pouliční tvorby za pár minut! Doufám, že jste předchozí větu pochopili trochu s nadsázkou. Faktem je, že Fotoffiti se skutečně povedlo. Jeho autoři vsadili na jednoduchost, což je vždycky příjemnější pro uživatele. Nejedná se o typickou app pro hrátky s rámečky a efekty. Pro zpestření ale stojí za to, ji ve svém iPhonu mít.

 

Snapseed
10. Snapseed — Cena 3,99,– eura.

A lahůdka na závěr — jednoznačně fantastická aplikace pro editaci efektů a rámečků v iPhone fotografii. Univerzální aplikace, funkční také pro iPad. Ta, kterou když jednou vyzkoušíte, nebudete ji chtít jen tak opustit!!! Tolik skvělých a originálních editorů pro úpravy fotografií zase tak moc není. I přes její vyšší cenu ji musím rozhodně všem doporučit. Tady se utrácet zkrátka vyplatí.

 

V minulém díle jsme trochu odbočili a vyhlásili soutěž pro vás, iPhone fotografy, v níž ten nejlepší z vás může získat atraktivní cenu — objektivy Olloclip, jedno z nejpopulárnějších příslušenství pro fotografování iPhonem.

Info k soutěži:

Aby každý z vás měl stejné podmínky na startu, rozhodl jsem se vám to trochu zjednodušit a „přinutit“ vás fotografovat pouze a jenom jednou aplikací s názvem Leme Camera. Je ke stažení zdarma a nabízí pestrou škálu variant a možností pro kreativní nápady. A nezapomeňte:
1. Téma je volné, takže fotografovat můžete jakýkoliv žánr.
2. Každý z autorů může poslat maximálně 10 fotografií.
3. Vítěze vybere porota složená z členů redakce a fotooddělení týdeníku Reflex v čele s obrazovým redaktorem a fotografem Honzou Šibíkem.
4. Do soutěže lze přihlásit pouze fotografie pořízené aplikací Leme Camera.
5. Soutěž trvá od 10. února do 25. února 2012 včetně.
6. Vyhlašovatelem soutěže jsou týdeník Reflex a blog www.iPhonefoto.cz-Vše o fotografování iPhonem ...
Vítězný iPhone fotograf získá originální set objektivů Olloclip, jenž patří mezi nejpopulárnější příslušenství pro iPhone fotografii.
Fotografie zasílejte, prosím, v plném rozlišení na e-mail: rxonline@reflex.cz a jako součást zprávy uveďte základní informace:
- název snímku, jméno a adresu autora, telefonický kontakt.

 

Více o iPhone fotografii si můžete přečíst na osobním blogu autora na adrese iPhonefoto.cz.Klíčová slova: rxrx, tomastesar


+ dárek navíc
K předplatnému dárek navíc

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,760
22,080
29,280
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější