nahoru

J.X.D. na Leyteru: Přišla doba geosociálních sítí

Jiří X. Doležal12. září 2011 • 11:12
globus
globus
• foto: 
Profimedia.cz

V průběhu mého experimentu s novou geosociální sítí Leyter.com začlenil geonavigační prvky do svého stroje i Facebook. A nejde o náhodu.

 

Jak se s Leyterem sžívám, samozřejmě jsem se pokoušel seznámit i s geolokační službou Foursquare, protože mne zajímalo, v čem je jiná než Leyter - a jak si tak hraju, najednou na mne Facebook - s nímž je Foursquare provázán formou aplikace - vybafl, že updatovali stroj a že mám zadat, kde zrovna jsem. Chvíli jsem přemýšlel, jestli to udělám, pak mi došlo, že když to budu dělat jako na Leyteru, tak je to bezpečné, a jako lokaci jsem si dal Prahu 6. To, že tam bydlím, vědí i lidé, kteří nejsou vůbec informováni o mé existenci.

 

Takže v rámci našeho experimentu jsou ve hře najednou tři hráči: Leyter, jako malý, začínající a český projekt s mezinárodními ambicemi. Foursquare, který lze provozovat jako aplikaci na skutečně velkém, pokročilém a nadnárodním Facebooku, a konečně sám Facebook, který začal sám nabízet své vlastní geolokační služby.

 

 

Nemyslím si, že pánové z Facebooku okopírovali Leyter, ani to, že by Leyter okopíroval Foursquare. Prostě přišla doba geonavigačních a geolokačních sítí. Tak nějak nazrál čas, a po světě se začaly vyvíjet zcela nezávislé a vzájemně velmi podobné projekty geolokace na sociální síti. Kdo z těch hráčů nakonec - a ten konec může být za dva nebo tři roky, až se prostě jedna z těch geosítí planetárně ujme - zvítězí a ovládne trh, těžko dnes říct. Nejsilnější je Facebook, ale já po těch jedenácti dnech na Leyteru nemůžu fandit nikomu jinému.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,620
21,750
29,260
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější