nahoru

U Velkého bradlového útesu objevili fascinující, sytě modrý závrt, může být nejhlubší na světě

Tereza Stonišová17. listopadu 2017 • 13:00
U Velkého bradlového útesu objevili fascinující, sytě modrý závrt, může být nejhlubší na světě
foto: DailyMail

Potápěči objevili obří modrou skvrnu nedaleko ostrova Daydream v oblasti Velkého bradlového útesu u Austrálie. Přestože o ní již geologové dříve věděli, popsána a zdokumentována byla podrobněji až nyní.

Název rozsáhlého závrtu, který se vyznačuje temně modrou barvou a jehož přesný podmořský reliéf byl dosud nejasný, je Blue Hole, tedy v češtině Modrá propast či Modrá jáma. Nachází se nedaleko ostrova Daydream severovýchodně od pobřeží Austrálie, tedy v oblasti Velkého bradlového útesu (Great Barrier Reef).

Přestože o závrtu (anglicky přesnější „sinkhole“ lépe vystihuje podstatu podmořského útvaru) není zatím mnoho známo, počáteční průzkumy ukazují, že závrt bude zřejmě domovem zdravých korálových kolonií, jimiž je ostatně proslulý i Velký bradlový útes.

Dechberoucí fotografii temně modré oblasti zveřejnil přední australský biolog Johny Gaskell specializující se na podmořský život, který působí v blízkosti Bradlového útesu. V popisku u fotografie uvedl, že tento podmořský závrt možná přepíše zeměpisné údaje. Australská Modrá jáma by totiž mohla být ještě hlubší než dosud nejhlubší Velká modrá jáma, která se nachází nedaleko Belize, v centru atolu Lighthouse. Geologové a biologové se zatím dostali jen zhruba do hloubky dvaceti metrů, celý závrt však bude brzy podroben pečlivému bádání.

 

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,820
22,100
29,090
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější