Čeští muži objevují kouzlo whisky. Pijí ji s ledem, k pivu a mají více oblíbených značek | Reflex.cz
reklama
nahoru

Čeští muži objevují kouzlo whisky. Pijí ji s ledem, k pivu a mají více oblíbených značek

red25. listopadu 2016 • 15:00
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
• foto: 
Shutterstock.com

V českých hospodách už to v rámci pití tvrdého alkoholu není zdaleka jen o čtyřech klasikách: rum, vodka, fernet a zelená. Stále častěji se na bary dostává i whisky. Nápoj už dávno není jen výsadou anglických džentlmenů, a tak se whisky řadí mezi nejvíce importovaný tvrdý alkohol do Česka.

reklama

Stále však platí, že samotný akt pití whisky je pro Čechy něčím výjimečným. Za svůj život ji ochutnalo 95 % konzumentů tvrdého alkoholu. Zhruba polovina z nich pak whisky pije i nadále. Ve způsobu konzumace vede servírování s ledem. Na druhém místě je čistá whisky, na dalších místech se pak umístily různé koktejly. Vyplývá to z výzkumu, který provedla společnost Stock Plzeň-Božkov.

Pokud dojde k pití whisky v baru, nebojí se ji Češi kombinovat s pivem. Zatímco u mladších pijáků (22 – 29 let) existuje hned několik oblíbených značek, ti starší (30 – 45 let) mají pouze jednoho či dva favority. Výzkum dále uvádí, že pro whisky neexistuje jedna typická příležitost, při níž by ji lidé pili. V porovnání s ostatními druhy alkoholických nápojů se tento alkoholický nápoj o něco více pije pro uvolnění a odpočinek po dlouhém, náročném dni, kdy si chcete vychutnat kvalitní drink. Nejčastější whisky v česku je ta irská, následovaná americkou a skotskou.

Do whisky navíc můžete i investovat. První investorský index The Rare Whisky Apex 101 Index vznikl před osmi lety a aktualizuje se každých šest měsíců. Své peníze se ale nevyplatí vložit do obyčejných lahví. Pro investory jsou zajímavé kusy pocházející z destilérek, které ukončily výrobu, jedná se o tzv. tiché palírny. Žádané jsou i prémiové whisky a limitované edice.

Milovníci whisky založili hongkongský Platinum Whisky Investment Fund, který má ve správě až 15 000 lahví. Většina z nich pochází ze Skotska a část také z Japonska.

red


Klíčová slova: whiskyalkoholpitíDiskuse ke článku

 

reklama
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře
reklama