Zajímavosti

Soucit a vyrovnanost: Barvami roku mají být růžová a modrá

8. ledna 201612:01
Soucit a vyrovnanost: Barvami roku mají být růžová a modrá
Rose Quartz a Serenity jsou letošními favority.
• foto: 
Pantone

Americký institut Pantone Colore a jeho partnerské firmy už od roku 2000 „určují“, jaká bude nejpoužívanější barva jednotlivých let. Tento rok je to ale vůbec poprvé, že vybrány byly dvě barvy – růžová a modrá.

Přesněji řečeno, letošními favority jsou Rose Quartz a Serenity, nebo chcete-li, Pantone 13-1520 a Pantone 15-3919. Celou tu vědu kolem barev a jejich kombinování řeší Pantone v sofistikovaném návodu na svém webu.

Vybrané barvy, a zkušenost ukazuje, že tomu tak skutečně je, se pak více prosazují v módě, v médiích, používají se na obaly výrobků, ale získávají i popularitu v domácnostech.

A proč vlastně Pantone Colore Institute vybralo dvě barvy a ne jednu, jako v minulosti?

„Tyto barvy odráží nálady obou pohlaví. Růžová je teplejší a vyjadřuje soucit a pocit vyrovnanosti. Modrá zase vnitřní klid. Život je stále více stresující, proto jsme sáhli po těchto barvách, mohou přispět ke klidnějšímu životu,“ tvrdí Laurie Pressmanová, viceprezidentka institutu.

O tom, zda něco podobného podle barev může skutečně fungovat, lze samozřejmě pochybovat, protože oblíbené barvy má každý člověk jiné. Ale uvidíme, zda se „nastavený“ barevný trend alespoň částečně prosadí.

Klíčová slova:

Diskuse ke článku


 
reklama
Nejčtenější články
DesktopMobile