nahoru

Slavnou vietnamskou polévku „Pho“ už Češi dobře znají. Víte ale, odkud pochází a co to znamená?

Daniel Baret11. listopadu 2014 • 09:00
Polévka Pho
Polévka Pho
• foto: 
Profimedia

Slavnou polévku Phở (jak se píše ve vietnamštině) už velmi dobře známe i v Česku. Toto jídlo je navíc velmi populární skutečně po celém světě. Odkud vlastně ale Pho pochází? A jak se toto slovo správně čte?

Polévka Pho se vyslovuje spíše jako “fu” nikoli “pfo.” Navíc slovo pho je název těstoviny – plochých dlouhých rýžových nudlí – není to název polévky, i když se tak nakonec ujal a všude se používá.

Dnes slavné jídlo se objevilo počátkem 20. století na textilních trzích v provincii Nam Định, která se nachází jihovýchodně od metropole Hanoje. Jiné zdroje ovšem tvrdí, že bylo známo v některých vesnicích této provincie dávno předtím. Postupně se ale rozšířilo do hlavního města, pak po celém severním Vietnamu a společně s vietnamskými emigranty si v posledních desetiletích podmanilo svět.

Původně byla Pho pokrmem, které Vietnamci jedli ráno při cestě do práce – velká, dokázala člověka zasytit. Jenže dnes si ji lidé (dokonce i v samotném Vietnamu) dávají kdykoli v průběhu dne. Má už také mnoho variant. Ovšem pokud chcete klasiku, tak žádejte „Phở bò“, tedy polévku z hovězího vývaru. Ta se jí s jarní cibulkou a k dochucení (pokud si chcete toto jídlo vychutnat v jeho úplné celistvosti, použijte je) se používá limetka, chilli papričky v oleji, rybí omáčka, bambusové výhonky, čerstvé bylinky jako například koriandr či vietnamská pálivá omáčka tương ớt. Další oblíbenou variantou je „Phở gà“, vývar z kuřecího masa.

Tvrzení, že polévku Pho vlastně vymysleli Francouzi, se nezakládá na pravdě. Francouzi, kteří byli kolonizátoři ve Vietnamu (poměrně neúspěšnými) ale přispěli k rozšíření slávy tohoto jídla.

Podle Andrew Lamové, autorky knihy „Parfémové sny: Reflexe na vietnamskou diasporu”, je právě polévka Pho dokonalým symbolem pro Vietnam, kde se po staletí mísilo mnoho kultur a národů.

Slovo Pho se pak v roce 2007 dostalo i do Oxfordského slovníku a polévka je v současnosti považována za jednu z významných světových delikates.

Má dokonce i některé historické dopady. V jedné známé malé restauraci, kam chodili kdysi američtí vojáci v Saigonu (dnes Ho Či Minovo Město) na vynikající polévku Pho, odposlouchávali jejich rozhovory komunističtí povstalci, kteří je pak využili zejména v 60. letech při útocích na americkou armádu, která bojovala v Jižním Vietnamu. Pho je tak dobrá, že si zřejmě při ní tolik nedáváte pozor, co vlastně říkáte…

Daniel Baret


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,280
20,580
28,930
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější