nahoru

Černoši v hlavní roli: Jak by vypadaly hollywoodské velkofilmy, kdyby se natáčely v Africe

Lucie Drugdová7. srpna 2013 • 17:23
Černoši v hlavní roli: Jak by vypadaly hollywoodské velkofilmy, kdyby se natáčely v Africe
foto: Victor Omar Diop a Antonio Tempe

Keanu Reeves jako akční hrdina Neo ze snímku Matrix nebo kráska Audrey Hepburn v legendární Snídani u Tiffanyho. Jsou prostě takové filmy, ve kterých bychom si už ani jiné herce nedokázali představit. Senegalský umělec Victor Omar Diop se ale ve spolupráci s fotografem Antoniem Tempem pokusil předvést, jak by to vypadalo, kdyby se hlavních rolí ve známých velkofilmech zhostili černoši.

Stačí, když si na dovolené v hotelovém pokoji pustíte televizi nebo doma přepnete program na nějaký ze slovenských kanálů. Pokud v tom čase zrovna chytíte vysílání nějakého velkofilmu, bude vám i v jazyce našich sousedů možná připadat úplně jiný. Přirozeně jsme totiž už pěknou řádku let zvyklí na to, že Brad Pitt mluví hlasem Michala Dlouhého a k tváři Meryl Streepové zase dokonale sedne intonace Zlaty Adamovské. Když tedy potom slyšíme debatovat naše hrdiny v jiném než originálním, nebo českém dabingu, není to prostě ten pravý požitek.

Co kdyby navíc hlavní postavy v oblíbených filmech ztvárnili úplně jiní herci? Jak by taková skutečnost vypadala, se snažil předvést senegalský umělec Victor Omar Diop a ke spolupráci si přizval francouzsko-amerického fotografa Antoina Tempa. S jeho pomocí se vrhli na přetváření ikonických snímků z hollywoodské a francouzské produkce. Jednalo se především o filmy, které je samotné během jejich života ovlivnily.

Kontrast mezi pravými hvězdami stříbrného plátna a jejich „dvojníky“ zvýšili tím, že obsadili pouze Afričany. Na snímcích tak můžete vidět černošského Nea z Matrixu nebo ebenovou verzi Audrey Hepburn ze Snídaně u Tiffanyho. Dalšími filmy, které si dvojice vzala do parády, jsou například Thelma a Louise, Americká krása či Frida. Série má celkem dvacet snímků a krom pocty, kterou touto cestou dvojice umělců legendárním kouskům kinematografie vzdává, má být podle jejich slov také sociologickým experimentem.

 

 

 

 

 

 

Lucie Drugdová
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,090
29,350
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější