nahoru

Kolik by stálo umytí všech oken v Praze … a řešení dalších záhad

rx 26. dubna 2012 • 00:15

Dočetli jste sloupek v Reflexu a hledáte odpovědi na otázky či problémy, které jsou v něm zmíněné? Vězte, že všechny pocházejí ze skvělé knížky Jste dost chytří na to, abyste mohli pracovat v Googlu?, kterou napsal William Poundstone. Právě vyšla v angličtině, třeba se někdy dočkáme českého překladu.

Zde jsou (velmi stručně) nastíněny odpovědi.


Přesýpací hodiny

Řešení je několik, jen jedno však "zařídí", abyste odměřili devět minut hned od prvního otočení hodin. Jak na to? Začnete tak, že otočíte oboje hodiny a necháte je přesýpat. První se vyprázdní čtyřminutové, hned poté je otočíte. Pak se vyprázdní sedmiminutové, taky je otočíte. Za další minutu (to jsme na osmi minutách) se dosypou opět ty čtyřminutové. Co uděláte? Otočíte zpátky ty sedmiminutové. Přesně za minutu budou zase prázdné - a vy máte devět minut!

 

Jaký úhel svírají minutová a hodinová ručučka přesně ve čtvrt na čtyři?

To si spočítejte sami (stačí si to nakreslit), správná odpověď zní 7,5 stupně.

 

Kolik by stálo umytí všech oken v Praze?

To je jedna z úloh, které jdou nepochybně spočítat přesně, ale strávili byste tím několik let života. "Správným řešením" je proto - pokud možno - rychlý a co nejpřesnější odhad. Jak na to? Předpokládejme, že v Praze žije milión lidí. Kolik na jednoho z nich "připadne" oken? Ano, někteří bydlí ve velkých vilách a prostorných bytech, jiní jsou naopak namačkáni v garsonkách. Nesmíme zapomenout na okna ve školách, úřadech, obchodech či restauracích. Některá okna jsou velká, jiná maličká. Ale asi se nedopustíme příliš velké chyby, když odhadneme, že na jednoho Pražana připadne deset "standardně velkých" oken. To máme deset miliónů oken. Kolik může vydělávat myč oken? Řekněme 200 korun za hodinu, včetně všech nákladů. Za hodinu může umýt deset oken, to je dvacet korun na okno. Umytí všech oken v Praze bude stát 200 miliónů. (Anebo taky ne, ale kdo vám to dokáže?)

 

Pokud máte zájem, knihu Jste dost chytří na to, abyste mohli pracovat v Googlu? si můžete objednat zde.

 rx


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
22,020
29,300
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější