nahoru

Piráti všech zemí, spojte se!

Miroslav Cvrček18. června 2009 • 11:00
Piráti všech zemí, spojte se!

Pirátské strany o politicích tvrdí, že jsou digitální negramoti, a proto dělají špatné zákony. Uspějí piráti v politice?

Úspěch švédské Pirátské strany, která dosáhla na křeslo v Evropském parlamentu, povzbudil spřízněné duše po celém světě.
V Evropě si internetoví piráti zakládají strany od Španělska po Rusko, aktivní, ale zatím neregistrované strany působí i v USA a Austrálii.
„Pozadu“ není ani Česko a Slovensko. Strany v obou zemích se organizují především na Facebooku, kde získávají a obě mají již přes tisíc členů. Česká pirátská strana již sehnala potřebných tisíc podpisů a podala na ministerstvo vnitra žádost o registraci.


Úspěchu švédské Piratpartiet předcházelo dubnové rozhodnutí soudu, který udělil tvrdé tresty provozovatelům serveru Pirate Bay, kde milióny lidí sdílely hudbu a video. Měsíc nato už měla strana 40 tisíc členů a mezi mladými lidmi se ve volbách umístila na druhém místě.
Pirátské strany o politicích tvrdí, že jsou digitální negramoti, a proto dělají špatné zákony. Mezi mladými lidmi, kteří z Internetu běžně stahují velké množství dat a zároveň o politiku nejeví příliš zájem, mohou mít pirátské strany v celé Evropě velký úspěch.
Co se nepovedlo proletářům ani Ganleymu, může se povést pirátům.


Co si myslíte vy? Mají „pirátské strany“ své místo na politické scéně?Kurzy měn
25,660
22,030
29,250
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější