nahoru

Paroubkův vlastní gól do šatny

Petr Holec8. června 2009 • 11:29
Paroubkův vlastní gól do šatny

Volby do Evropského parlamentu vyhrála pravice, posilují i antifederalisté či extremisté. Mnohem zajímavější je však výsledek z českého pohledu, zejména v případě drtivé porážky Jiřího Paroubka.Tři čtvrtě roku vede předseda ČSSD nonstop nenávistnou kampaň proti všem slušným lidem. Zatímco v loňských krajských volbách s tím překvapivě drtivě vyhrál, nyní potupně prohrál; ODS získala 31,4 procenta hlasů, o plných devět víc než ČSSD. „Prohra dnes znamená vítězství zítra,“ komentoval porážku Paroubek, snad na radu Petra Dimuna.


Vsadím se, že mu při tom v puse nedoutnal Tvrdíkův vanilkový doutník; veřejně musel popřít vlastní velkohubost, což není jeho oblíbená disciplína. Své voliče totiž štval k volebním urnám právě strachem z prohry v prvním poločase, krátce před podzimními sněmovními volbami. A štval je tak mimořádně hnusně, že si od mladých vysloužil vejce.
I přes žloutky v očích to ČSSD moc dobře viděla, přestože se jí předseda snažil průhledně oklamat nahnáním širšího stranického vedení na smíchovský mítink, vrchol vajíčkového džihádu: spontánní občanský odpor nemířil proti ní, mířil výhradně proti Paroubkovi a všemu, co symbolizuje. Ještě jedna prohra a může klidně odejít na mateřskou za paní Petru. Začíná být stejně toxický jako kdysi Stanislav Gross.

ČSSD není stranou mnoha restituentů a podnikatelů jako ODS, aspoň ne vždy do voleb; její lidovější kádry na politice existenčně závisí, nikde jinde si tolik nevydělají. ČSSD zoufale potřebuje moc a z ní plynoucí trafiky.
Za prohru ČSSD jistě může nižší volební účast, ostudná necelá třetina; nejvíc lidí navíc volilo v Praze, tradiční baště ODS. Dvojnásobná volební účast může zisk hlasů posunout výrazně k ČSSD. Ani to však nezakryje fakt, že ještě nedlouho před volbami ODS podle průzkumů ztrácela na ČSSD jak v preferenčních hlasech, tak v odhadech volebního zisku. Téměř desetiprocentní výhra potvrzuje jasnou změnu trendu. Což samozřejmě nevylučuje, že si ODS do podzimu sama nepodrazí nohy.

Eurovolby potvrdily i dvě další věci: voliči KSČM nejenže k volebním urnám stále dojdou, dokonce tam ještě hodí i hlas – nyní znovu obvyklých 14 procent. A stejné platí i pro KDU-ČSL: sedm procent, i kdyby si za předsedu zvolila mrtvého Josefa Luxe. Současně si můžeme zatleskat, že jsme doma tentokrát nechali Vladimíra Železného i s celou Libertas, stejně jako Janu Bobošíkovou. Doma jim bude líp. Splasknutí zelené bubliny Martina Bursíka včetně jejích derivátů se dalo čekat.
Pokud jde o dopad voleb na evropské úrovni, příliš se nemění. Europarlament nezná nic jako vládní koalici a opozici; rozhoduje na základě tradičního unijního konsenzu, kde rozdíl mezi pravicí a levicí smazávají kuloáry. I kvůli tomu k eurovolbám skoro nikdo nechodí.K tématu:

Anketa: BUDE DNEŠNÍ PROHRA ZÍTŘEJŠÍM VÍTĚZSTVÍM? (Reflex online, 8. 6. 2009)
Domníváte se, že výsledky eurovoleb naznačují, jak dopadnou podzimní volby do Poslanecké sněmovny?
Petr Bílek: KDYBY (Reflex č. 23/2009)
Kdybyste dnes někoho postrčili do Evropského parlamentu, znamenalo by to, že mu vystavujete živnostenské oprávnění sice časově omezené, leč v oboru, na nějž tíha žádné krize nedolehne a jehož lukrativnost je pověstná...
Bohumil Doležal: CO PŘINESL DEN (pondělí 8. června) (Reflex online, 9. 6. 2009)
Zelení sledují trasu všech stran, jimž zatím dal svou přízeň exprezident Havel. Řekl bych, že už jim není pomoci...Kurzy měn
25,660
22,030
29,250
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější