Frajer Schwarzenberg v Bosně | Reflex.cz
nahoru

Frajer Schwarzenberg v Bosně

Kateřina Kadlecová10. dubna 2009 • 10:43
Frajer Schwarzenberg v Bosně

Kníže Karel Schwarzenberg, jeden z nejoblíbenějších českých ministrů, podnikl svou zřejmě poslední zahraniční cestu ve funkci šéfa české diplomacie. Včera skončila jeho dvoudenní návštěva Sarajeva...

Kníže Karel Schwarzenberg, jeden z nejoblíbenějších českých ministrů, podnikl svou zřejmě poslední zahraniční cestu ve funkci šéfa české diplomacie.
Devátého dubna ve tři hodiny odpoledne skončila jeho dvoudenní návštěva Sarajeva, hlavního města federace Bosny a Hercegoviny.
Ministři zahraničních věcí předsednického tria Česka, Francie a Švédska se sešli v bosenské metropoli, jejíž zdi jsou dodnes plné děr po kulkách z jugoslávské války, aby potvrdili, že Evropská unie má zájem na zlepšení stavu v nábožensky, etnicky a státoprávně velmi komplikované zemi. Česká republika navíc věnuje oblasti západního Balkánu zvýšenou pozornost jakožto jedné z priorit svého předsednictví v Radě EU.


„Musejí přidat a udělat své – nic nespadne z nebe. Chtěli bychom pokročit v integraci Bosny do Evropy, ač já se toho jako ministr už nedožiju,“ vyjádřil se speciálně pro přítomné české novináře ministr Schwarzenberg k problému přelomového období, kdy má Bosna a Hercegovina na dosah splnění pěti podmínek a dvou cílů pro ukončení dohledu Úřadem vysokého představitele mezinárodního společenství. Tím je od března Valentin Inzko.
Tento diplomat dříve působil v ČR, proto situaci Bosny a Hercegoviny mohl kritizovat velmi dobrou češtinou: „Republika srbská zvládla transformaci lépe než my. Státní správa je přebujelá, každý z deseti kantonů má vlastní vládu. Do Bruselu je to 5000 kilometrů, tedy nějakých 150 maratonů. A to je dlouhá cesta, ne?“

Federace má problém zejména s řešením otázek státního a vojenského majetku. Úřad vysokého státního představitele bude po svém uzavření nahrazen úřadem zvláštního představitele EU, který bude také vedoucím evropské delegace v BaH. Tím se stát vnitřně posílí a zároveň nakročí směrem k integraci do evropských struktur.
Ministr Schwarzenberg v projevu po setkání s členy kolektivního předsednictví Bosny a Hercegoviny vyjádřil jak kritiku pomalosti BaH v implementaci požadavků EU, tak podporu ve snahách státu připojit se k zemím Evropské unie, a zároveň demonstroval český zájem na změně vízové politiky.

Mimochodem, kníže se opět projevil jako frajer, jak ho ostatně popisuje sama jeho tisková mluvčí Zuzana Opletalová (ex-ČT) v rozhovoru pro aktuální číslo ženského magazínu Ona DNES. Na nohou měl sice k šedému obleku hnědé papuče, ale hovořil před oponou kamer a novinářů spatra příjemnou angličtinou znamenitě (a tak dlouho, až ho překladatelka musela zarazit).
Po vystoupení v parlamentu země a obědě s ministrem zahraničí BaH Svenem Alkalajem (ten je mimochodem ve městě, jež disponuje devadesátiprocentní muslimskou většinou, více než stovkou mešit a postupující náboženskou radikalizací, zcela netypicky židovského původu) odletěli diplomatičtí představitelé spolu s velvyslancem ČR v Bosně a Hercegovině Jiřím Kudělou a jeho týmem oslavit domů Velikonoce. To by se jim ve městě, kde už katoličtí Chorvaté žijí jen sporadicky, zřejmě nepodařilo.



Kurzy měn
26,800
24,580
31,830
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře