nahoru

Tajná zbraň?

Tomáš Gottstein18. června 2008 • 10:07
Tajná zbraň?

Rád bych reagoval na článek Biopaliva nejsou řešení!, který mluvil o největším problému téhle kultury, jímž je obrovská energetická náročnost. Západní člověk potřebuje pro svůj život tisíce kilowatt energie a autor článku se zděšením konstatuje, že všechna tato energie nepůjde vyrobit s pomocí biopaliv „první generace“.

Rád bych reagoval na článek Petra Havla Biopaliva nejsou řešení! z Reflexu č. 23. Článek mluvil o největším problému téhle kultury, jímž je obrovská energetická náročnost. Západní člověk potřebuje pro svůj život tisíce kilowatt energie a autor článku se zděšením konstatuje, že všechna tato energie nepůjde vyrobit s pomocí biopaliv „první generace“.
Přitom to tak pěkně zní, ta první generace. Pěkně technicky! Jenže surovin se nestačí nikdy vypěstovat dost, a dokonce, zřejmě proti očekávání, mají špatný vliv na ceny potravin a půdy. Surovinový ráj se dál hroutí a autor se zdá být s rozumem v koncích; co s tím, když dokonce nejspíš ani paliva „druhé generace“ nebudou řešením? Protože zdraží nábytek a ohrozí druhovou pestrost (to by mě zajímalo, kde a jakou, šel bych se podívat a třeba si i zaprotestovat)!
Úplně vyděšený dočítám článek a musím uznat, že se mi ulevuje. Autor totiž připojil na konec svého článku prorockou doušku. Biopaliva prý tedy můžeme používat,ale jen „bez závazných limitů pro jejich podíl na celkové spotřebě a jako určitý časový polštář“. Lidstvo je totiž na stopě daleko převratnějším objevům, které problémy vyřeší, například využití „vody a vzduchu“. Nebo odpadků, kterých bohatnoucí lidé budou produkovat stále víc, a tak budou produkovat i stále víc paliva. To abych se začal snažit!
Asi jste uhodli, že s článkem nesouhlasím; myslím, že po faktologické stránce je docela zbytečný, na druhou stranu výborně znázorňuje bezradnost, s jakou lidstvo čelí problému s palivy. Voda, vzduch a odpadky jako nová paliva? A co třeba listí; víte, kolik ho na podzim nevyužitého opadá? Ale nevzroste pak neúměrně cena hrábí?
Problém je, že lidstvo pomalu opouští ráj dotovaný fosilními palivy. Děje se to, co se musí dít, a paliva, která stačilo těžit, budou vytěžena – a nastává éra paliv, která budeme muset vyrábět. Budou dražší, a zdraží ještě víc, až k jejich výrobě nebudeme moct používat ropu..., bohužel. Lidstvo čeká velký boj o udržení civilizace, o změnu z civilizace upírské (vysávající) na civilizaci trvale udržitelnou.
A při tomhle boji budeme muset hodně věcí změnit a každou možnost vyzkoušet. Investovat do jakýchkoli vyráběných nefosilních paliv, úsporných technologií, šetřit, měnit zvyky. Je hloupost si myslet, že VĚDCI NĚCO VYMYSLÍ a že situace bude vyřešena nějakým převratným vynálezem, který nám umožní pokračovat v našem plýtvání. Takový postoj – však ONI to vymyslí – spojený s chováním, které ignoruje varování vědců i prognostiků, velice připomíná postoj Němců na konci 2. světové války, kdy válka sice byla evidentně už dlouho prohraná, lidé se však utěšovali sliby Vůdce, že prohraná vůbec není a že bude definitivně vyhrána použitím TAJNÉ ZBRANĚ.
Němci asi mohli dopadnout lépe, kdyby jednali podle toho, co viděli, a ne podle toho, co si přáli vidět. A to budiž mementem pro nás. Vědci jistě ještě vymyslí spousty převratných objevů, ale těžko něco zmůžou s naší megalomanskou spotřebou. Odhoďme klapky z očí: ropa jednou opravdu dojde, její cena ještě opravdu hodně poroste. Nekupujme auta s velkou spotřebou (jaké auto byste chtěli mít při ceně benzinu třeba 100 Kč?), používejme hromadnou dopravu, bicykly, investujme do všeho, co šetří energii, případně co ji vyrábí bez fosilních paliv. A věřme, že nás jednou nečekají jenom ruiny našeho snažení, ale nějaká další, trvale udržitelná civilizace „nové generace“.

AUTOR NENÍ ČLENEM REDAKCE

Tomáš Gottstein


Kurzy měn
25,620
21,720
29,270
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější