U mě nejhorší | Reflex.cz
reklama
nahoru

U mě nejhorší

Michal Komárek2. června 2008 • 10:43
U mě nejhorší

Máme s kamarádkou úchylku: chodíme na české filmy. Je v tom možná příměs masochismu, viděli jsme už opravdu velké nehoráznosti. Zatím u mě v žebříčku nejstrašnějších zážitků vedli Snowboarďáci a Obsluhoval jsem anglického krále. Ale film Jana Hřebejka U mě dobrý je ze špice suverénně vytlačil.

reklama


Ten film je nehorázně špatný. Po všech stránkách. Tenhle sloupek ovšem není recenze, je to spíš sdílení výkřiku zoufalosti. Tak ty, kteří film neviděli a chtějí číst spíš něco serióznějšího a k snímku vstřícnějšího odkazuji například na text kolegy Baldýnského nebo recenzi Mirky Spáčilové.
Celková atmosféra filmu vychází z toho nejhoršího, co je v „hrabalovské tradici“ – pábitelství loserů, kteří mají být zajímaví pouze tím, že jsou loseři a pábí. Tahle tautologie nefunguje. Je to bludný kruh zapšklého kotlinářství, ještě nesympatičtější než laskavý český humor. Navíc je film z velké části nuda, vtipy jsou primitivní a předvídatelné, některé scény naprosto nesmyslné, postavy podléhají nevysvětlitelným zvratům, jsou jen nahozené, nepřesvědčivé…
Přitom ten film dělali bezpochyby kvalitní profesionálové. Nedá se popřít, že tvůrci i herci kvalitní profesionálové jsou. Základní otázka, přesahující fyzickou nevolnost z díla samotného, pro mě pak tedy je: Jak je možné, že vytvoří něco takového? Je to tím, že jsou už zcela cyničtí a v tempu téměř dvou filmů za rok už jen vydělávají peníze a vědomě rezignují na kvalitu? Nebo ztratili soudnost a kritéria a myslí si, že stále dělají výborné nebo přinejmenším zábavné a kvalitní věci? A co je horší?
Nejhorší je to, že obě možnosti jsou umožněny naším malým rybníčkem, v němž máme tendenci se spíš poplácávat po ramenou v uzavřených společenstvích, jež členům bratrstva poskytují výhody, rozdělovat si ceny a zakázky, a nejsme ani zvyklí ani ochotni vystavovat se nějak příliš silné konkurenci či kritice.
Uzavřený kruh zapšklého kotlinářství.Tomáš Baldýnský: U MĚ UJDE (Reflex č. 20/2008)
Miroslava Spáčilová: MALÝ ČESKÝ PODRAZ HŘEBEJKOVI SLUŠÍ (MF Dnes, 10. 5. 2008)

Michal Komárek


reklama
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře
reklama