nahoru

Olympijská formule

Michal Komárek28. září 2004 • 02:39

Ve stínu triumfálního vstupu Formule 1 do Číny minulý týden pomalu končila paralympiáda v Aténách. Dokonalá symbolika současného sportbyznysu: čirá komerce se stala předvojem příští olympiády, zatímco klasika v provedení obrazově problematických lidí se těšila téměř nulové pozornosti médií.Formule 1 je natolik upřímná, že nepociťuje potřebu hovořit o problému porušování lidských práv v Číně. Jde prostě o dobývání nových trhů. A kupní síla Číňanů není oslabena zanedbatelným počtem politických vězňů. I kdyby jich bylo násobně více, je to stále potenciálně největší a nejdynamičtější nový trh. Je to mnohem autentičtější vyjádření moderních západních ideálů než sentimentální tesknění intelektuálských diskusí, které provázejí přípravu olympijských her v Pekingu. Sportovec je ve Formuli propojen se strojem, s vysokou promyšlenou technologií a je dokonalým reprezentantem toho, co Západ opravdu dosáhl: Lidé jsou tu natolik chytří a svobodní, že mohou jezdit dokola v superrychlých autech. A mít z toho silný prožitek, vydělat tím slušné peníze a totéž umožnit mnoha ostatním. A navíc jsou schopni zábavu včlenit do ještě promyšlenějšího mechanismu, než jsou superrychlá auta, mechanismu, který distribuuje informace a matérii takovým způsobem, že se to vše může reprodukovat: okruhy, auta, zábava, adrenalin, volný čas, peníze, informace…
Hendikepovaní sportovci jsou naproti tomu pouhé alibi. Podobné, jakým byla třeba Strana lidová v dobách komunistického režimu: tvrdíte, že tu máme vládu jedné strany? A co lidovci, aha? Tvrdíte, že sport přišel o původní ideály a že je čistě komerční? A co paralympiáda, aha? Hendikepovaní nejsou ideálním obrazovým materiálem a nepřekonávají absolutní rekordy, jejich pohyb má nepříjemnou příchuť nesvobody. Nevzbuzují spontánní zájem veřejnosti a tedy ani velký zájem byznysu. Média se mohou paralympiády chopit jako doplňkového tématu HLP – nebo-li hluboce lidského příběhu, ale nevydá to na dramatický, obrazově bohatý seriál. A proč by také mělo? Stačí, že paralympiáda existuje. Potvrzuje, že jsme nejenom výkonní a chytří, ale že jsme také dobří.
Naše západní ideologie jde ovšem ještě dál: můžeme být takto dobří právě a pouze proto, že jsme takto chytří a takto výkonní. Ve Spartě házeli mrzáky ze skály. My jim dáváme paralympiádu. Klasické ideály?!
Dá se něco namítnout?

Michal Komárek


Kurzy měn
25,360
20,630
28,740
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře