Tesco život

Tak už je to tady. V minulých letech přiváželi jen cestovatelé „úžasné“ zprávy o sortimentu výrobků, který je nákupních řetězcích kapitalistické ciziny výrazně levnější než běžné potraviny. Rozumějme jimi cestovatele nízko rozpočtových cest, kterým je dobrá každá ušetřená koruna, respektive dolar…

Tak už je to tady. V minulých letech přiváželi jen cestovatelé "úžasné"; zprávy o sortimentu výrobků, který je nákupních řetězcích kapitalistické ciziny výrazně levnější než běžné potraviny. Rozumějme jimi cestovatele nízko rozpočtových cest, kterým je dobrá každá ušetřená koruna, respektive dolar...
První, kdo mne o existenci levného sortimentu ve světě zpravili, byli kamarádi Katka s Michalem, navrátivší se z Austrálie. V zemi protinožců zásadně nakupovali v "dolních regálech"; obchodů výrobky značky v jednodušších obalech, ale především o třetinu levnějších, než ostatní výrobky.
Minulý týden mi onu zahraniční zkušenost připomněl pohled na letáky hromadící se ve schránce. Byl mezi nimi i propagační materiál obchodního řetězce Tesco, jehož celé dvě strany nabízely sortiment výrobků v bílých modročerveně proužkovaných obalech s nápisem Tesco. Jejich cena byla oproti ostatním výrobkům výrazně nižší. Sortiment přitom zahrnoval široký výběr: Tesco tuňák, Tesco špagety, Tesco káva, Tesco chléb.. na co si vzpomenete...
Rozhodně výzva pro studenty, důchodce, gastarbeitery. Rozhodně pro všechny limitované omezeným rozpočtem. V naší domácnosti se ony výrobky také objevily. Můj muž nepije, nekouří, ale zbožňuje sladké a kolu v jakémkoliv provedení - Kofolu, Coca colu, Pepsi colu...ochutnal snad všechny v tuzemsku dostupné druhy, takže si nemohl odpustit degustovat i Tesco kolu. A právě v době, kdy dopravil do spíže celý karton této tekutiny, dorazily za ním do našeho domku britští klienti. K pohoštění nepožadovali ani kávu, ani čaj, pouze něco studeného - nejraději kolu. A můj muž jim bez zábran nalil do sklenic levnou kolu. Britové se napili a zrzavější z mužů prohlásil: "Oh, it tastes very good! What is it?" - "It is teskou kola" dostalo se jim odpovědi. Britové se nezarazili. Dokonce uznale pokývali hlavami a během hodiny vypili téměř dva litry oné tekutiny. Do té chvíle jsem byla přesvědčena, že střídmě balené a proto i levnější potraviny jsou pouze nouzovou variantou pro chudší období. Že s nimi lze také zapůsobit na lidi poměrně movité, by mě nikdy nenapadlo. Od té doby se mi vrací stále stejná otázka: Jsou levné potraviny jen nekvalitní nouzové řešení či naopak efektivní doplněk rodinných zásob?

OTÁZKA: Myslíte si, že levné potraviny prodávané pod značkou obchodních řetězců jsou stejně kvalitní jako potraviny zabalené tradičně?