nahoru

Příjemná Klausova zdrženlivost

Michal Komárek17. června 2003 • 07:00

Prezident Klaus se po výsledcích referenda vyjádřil jen ústy svého tiskové mluvčího, neprojevoval žádnou zběsilou radost, megadýchánku na Hradčanech se neúčastnil, řekl cosi o tom, že výsledek se dal očekávat a že je logický. Řada kolegů prezidenta za tyto způsoby pokárala – je málo proevropský, málo všelidový.

Mně naopak připadá takové chování jako balzám, když ho srovnám s nedůstojným pohybem premiéra Špidly po pódiu, či jeho nepochybně líčenou hektickou radostí hraničící až s hysterií.
Na Hradčanech proběhla docela obyčejná novácká estráda a člověk by se měl spíš zamyslet nad tím, s čím to jdeme do té unie, než se shánět po prezidentovi. Některá čísla byla vyloženě trapná, někteří účinkující byli buď opilí nebo senilní, dramaturgie jakoby z oka vypadla nejenom nováckým zábavním pořadům, ale i Televarieté z let osmdesátých. A pak se náhle do středu dění přišoural introvertní Špidla ve vínové košili a oslovil národ. Zkusil zahřímat, zkusil zazpívat a dokonce jednou ve velkém gestu, připomínajícím loutku řízenou skrytými lanky, zvedl paži. Pak ještě na pódium vtrhli dva rozjívení ministři a zejména Petr Mareš úroveň trapnosti ještě rozhojnil – naznačoval radostný a prudký tanec a tleskal do rytmu s typicky mírně skousnutým spodním rtem. Připočtěte k tomu ještě Špidlovy výroky o tom, že ani neví, kdo mu sdělil výsledky referenda a kdo mu gratuloval jako první, protože to čekání bylo tak těžké a ten okamžik tak silný. Vezměte v potaz, že i průměrný student střední školy si mohl už po prvním dnu referenda být jist celkovým výsledkem a že celkový výsledek byl s ohromnou měrou pravděpodobnosti odhadnutelný už před začátkem referenda. A vyjde vám z toho obrázek poněkud nedůstojné, chtěné, amatérsky populistické a trapné šou.
Alespoň mně takový vychází a mnohem případnější mi připadá chladné konstatování skutečnosti, kterou bylo možno očekávat a která v sobě spojuje celou řadu pozitivních, ale i negativních očekávání dalších.
A jistě je možno spekulovat o tom, zda jsme jako národ málo spontánní, proč se v Polsku radovali více a jestli o nás něco významného vypovídá to, že se tolik radujeme, když zvítězí hokejisté nebo se žení Vladimír Šmicer. Jenomže to nic nemění na tom, že ze Špidly a Mareše prostě tribunové lidu nikdy nevyrostou a že tahle země zřejmě vzala návrat do Evropy skutečně jako hotovou věc už dávno a větší oslavy si dopřeje až po nějakém dalším větším úspěchu. Třeba na fotbalovém Euru, nebo při zavádění Eura.

Michal Komárek


Kurzy měn
25,360
20,630
28,740
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře