nahoru

Lance Armstrong: přírodní úkaz a profesionalita

Pavel Kovář20. července 2005 • 10:45

Cyklista, jemuž bude v září čtyřiatřicet let, má tepovou frekvenci v klidu 32 až 34 tepů za minutu, zatímco při nejvyšším zatížení mu srdce buší dvěstěkrát. Kapacita jeho plic je šest a půl litru a maximální výkon těla vykazuje hodnotu 600 watů; ten je schopen podávat deset minut. Zásluhou těchto tělesných schopností má fenomenální Američan na dosah své již sedmé vítězství v Tour de France, a to dokonce v nepřetržité řadě. Ale nejen díky nim.


Jeho mnohokrát popsaný životní příběh připomeňme jen stručně: po onemocnění rakovinou v roce 1996 a vyléčení se za dva roky vrátil do sedla a na Tour de France 1999 poprvé zvítězil. Od té doby tak činí rok co rok a sportovní svět se ptá: Jak je to možné?
První, co napadne, jde o doping. Vážné podezření, byť po anonymním udání, vzniklo v roce 2000: v hotelových pokojích Armstrongova týmu se údajně našly použité ampule. Počínala by si však stáj při použití dopingu takto diletantsky? Tomu se nechce věřit. Armstrong se měl dostavit k výslechu do Paříže, ale místo toho poslal dopis, že sejde se soudkyní, kdykoliv bude ve Francii, a žádal vysvětlení. Aféra po čase usnula, nicméně fanoušci na něj v příštích letech na trati pokřikovali „Dopi! Dopi!“ Dva novináři se snažili v knize L.A. Přísně tajné, Tajemství Lance Armstronga, rovněž ukázat, že není vše O.K. Leč cyklista, jenž je testován jako málokdo, zůstává zatím čistý.
Nezbývá než věřit jeho skvělým tělesným i morálním vlastnostem. Například v roce 2001 ztrácel na žlutý trikot přes půl hodiny, ale nakonec vyhrál o skoro sedm minut. Tehdy svět skutečně žasl.
Odborníci to vidí zhruba takto: volí rychlý kmih nohou a nižší převody, čímž méně zatěžuje svaly, tudíž ty produkují méně laktátu, a tělo rychleji obnovuje síly. Tvrdým tréninkem a dědičnými předpoklady změnil poměr rychlých a pomalých vláken ve svalech. Celý rok váží skoro osmdesát kilo, ale na startu „Tour“ je o osm kilogramů lehčí. (Však také každý rok při prvních závodech opakovaně zní: Lance nemá formu!) Navíc mu technologičtí alchymisté připravují dokonalé vybavení, například rám jeho kola je aerodynamicky tak skvělý, že mu prý v etapě dlouhé 200 km dokáže ušetřit minutu. Čili jde o dokonalou profesionalitu.
Pokud by Armstrong letos, poté jak závod skvěle rozjel, nevyhrál „Tour“ posedmé, bylo by to bezesporu největší překvapení roku. Může si někdo myslet něco jiného?Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější