nahoru

Kreml a Gazprom kupují západní PR

MAREK HUDEMA9. ledna 2009 • 10:39
Kreml a Gazprom kupují západní PR

Jedním z dosud málo známých rysů současné plynové krize je využívání západních PR a lobbistických agentur Ruskem. To dosáhlo dosud nevídaných rozměrů.


„Měl bych pro vás takovou informaci,“ našel jsem vzkaz v záznamové schránce mobilu na konci minulého roku, několik dní před tím, než se o možné letošní plynové krizi objevily v novinách první zprávy. Do zahraničí, kde jsem tehdy byl, se mi pokoušel dovolat známý z jedné firmy specializující se na lobbování v Evropské unii. „Rusové zastaví dodávky plynu na Ukrajinu, protože jim Ukrajinci neplatí. A ti pak zřejmě budou plyn krást. Rusové chtějí dát vědět, že jsou v tom tentokrát nevinně.“
Nevěřil jsem svým uším. Už i tenhle člověk, který není znám zrovna proruskými sympatiemi, pracuje pro Kreml. Bylo to tak. Firma navázaná na jejich podnik dostala zakázku od Gazpromu. A nebyla evidentně sama. Gazprom sice oficiálně přiznal jen využívání služeb celosvětového holdingu Omnicon, ale ten asi ke spolupráci přizval ještě další firmy. Evropští úředníci a politici měli dopředu dostat hodnověrnou ruskou verzi ukrajinsko-ruského sporu. A to se, alespoň částečně, povedlo. Podle evropského diplomatického zdroje citovaného agenturou Reuters jsou teď argumenty Gazpromu pokládány za hodnověrnější. Mimo jiné i proto, že ukrajinská strana nereaguje včas na čísla a údaje zveřejněné Gazpromem a má ve svých argumentech často zmatek.
To je velký rozdíl oproti roku 2006. Tehdy vypukla mezi Ukrajinou a Ruskem podobná „plynová válka“ jako dnes. Jenže argumentům Rusů tehdy nikdo nevěřil. Celý rusko-ukrajinský spor o dodávky plynu byl jednoznačně chápán jako ruský nátlak na Ukrajinu, která se chce vymanit z ruské sféry vlivu.
Následovaly zásahy proti opozičníkům a homosexuálům v Rusku a rozvířila se i debata kolem věznění bývalého ropného magnáta Chodorkovského. Kreml se proto rozhodl, že svému režimu vylepší fasádu. A to nejlépe západními prostředky. Najal si proto PR agenturu Ketchum (později se stala součástí už zmiňovaného Omniconu), proslavenou hlavně prací pro americkou armádu. Komunikace Kremlu se Západem – tedy pokud jde o formu – se zlepšila, ale přesto byly výsledky rozpačité. Utužování autokratického ruského režimu nevylepší v očích svobodného světa ani ta nejlepší PR agentura.
Jen o chvíli později si najal tři velké západní PR a lobbistické agentury také polostátní monopolní dodavatel ruského plynu do Evropy Gazprom. Šlo o dvě společnosti z holdingu Omnicon, GPlus Europe a Gavin Anderson & Company, a o agenturu Penn, Schoen & Berland. GPlus Europe je proslavena styky svých lidí v Evropské komisi i v Evropském parlamentu a poradenská firma PSB je zase známa i v Česku přípravou kampaně „ODS mínus“ pro sociální demokraty a prací na jejich vítězství v loňských krajských volbách. Tyhle společnosti pak začaly dlouho dopředu získávat podporu veřejnosti i bruselských úředníků pro akci proti Ukrajině.
„Z let 2005–2006 jsme si vzali určité ponaučení, protože jsme tehdy byli nespravedlivě obviňováni z toho, co se stalo,“ prohlásil k tomu šéf Gazpromu Alexandr Medveděv. Jestli tomu ale Evropa mrznoucí díky výpadkům dodávek ruského plynu uvěří, je otázkou.

MAREK HUDEMA


Kurzy měn
25,490
21,680
28,720
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře