Zelený Baull 109 / Hendikep 54 za jediný den? Proč ne.

Zelený Baull 109 / Hendikep 54 za jediný den? Proč ne.

Zelený Baull 109 / Hendikep 54 za jediný den? Proč ne.

V časopisech Golf Digest i Golf se objevil inzerát resortu Nová Amerika, který výrazným písmem říká: „HCP 54 za jediný den.“ Jinými slovy: za jeden den výukového a zkouškového kurzu se z vás stane golfista, který může hrát na všech českých hřištích. Kurz stojí 1990 korun a v jeho ceně je celodenní trénink s trenérem, využití veřejného hřiště PAR 3, závěrečný test a Certifikát Zkoušky způsobilosti.


Většina golfistů si po přečtení inzerátu asi řekne: co je to za nesmysl, za jeden den se přece golf nedá naučit, to asi musí ta „zkouška“ vypadat… Jak jsem posléze zjistil, kurz už běžel i v minulém roce a někteří lidé z golfového světa ho prý nesou nelibě. Odsudek však vyplývá především z neznalosti jeho náplně. Realita je trochu jiná, než jak zní text inzerátu – ten je především marketingovým a reklamním tahem, a jako skoro každá reklama tedy poněkud „upravuje“ skutečnost.
Informace o celé akci mi podal profesionál Vladimír Stejskal, který na Nové Americe působí a kurz také organizuje: „V žádném případě není určen těm, kteří s golfem vůbec nepřišli do styku,“ říká a doplňuje: „je orientován na ty, kteří už sami trénují, vědí něco o pravidlech. Pak jim umožní vcelku rychle a levně získat HCP 54 – samozřejmě pokud jsou už na dostatečné hráčské úrovni.“
S běžnými kurzy nabízejícími výuku pro naprosté začátečníky tedy nemá tento jednodenní nic společného. Nová Amerika samozřejmě nabízí kurzy i pro ty, kteří golfovou hůl v ruce ještě nedrželi. Nejkratší z nich však trvá čtyři dny a obsahuje celkem 17 výukových lekcí.
Vznik jednodenního kurzu byl iniciován díky zkušenostem z Německa a Rakouska (majitel Nové Ameriky je Rakušan), kde se osvědčil a je běžně nabízen. Jeho základním smyslem je zjednodušit cestu ke golfu. Konkrétní náplň celého dne spočívá v tom, že dopoledne probíhá praktická část, v první hodině procházejí členové s trenérem dlouhou hru, v druhé krátkou. Odpoledne probíhá test z pravidel a praktická zkouška na hřišti.
Kdo se na něj hlásí? Podle Vladimíra Stejskala jde o dvě skupiny lidí: „V té první jsou hráči, kteří chodí na drajving, s kamarády si zajdou zahrát na nějaké veřejné hřiště a vlastně už jen potřebují své dovednosti formálně potvrdit složením zkoušky. Ve druhé skupině jsou lidé, kteří prošli různými podnikovými akademiemi, zúčastnili se skupinových kurzů atd. Rozhodně to tedy nejsou lidé, kteří o golfu nic nevědí. Všem zájemcům hned na začátku také říkáme: toto je bilanční typ kurzu, který předpokládá už předchozí individuální cestu. Naprostí novicové nemají šanci uspět, zkouška má všechny náležitosti, které má mít. Účastníkům také při dopolední praktické výuce obvykle řekneme, na kolik vidíme jejich šance na složení zkoušky – u někoho je to sedmdesát procent, u někoho třeba jen třicet. Každý má ovšem právo zkusit to. Lidé ale chodí skutečně připravení, devadesát procent z nich má například vlastní výbavu.“
Jaká je pak úspěšnost účastníků při skládání zkoušek? „Zhruba šedesát procent účastníků projde úspěšně,“ říká Stejskal. „Téměř všichni udělají bez potíží test z pravidel, ale na hřišti pak mají někteří přece jen ještě problémy. Pokud neuspějí, většinou u nás zůstanou a zkusí to znova.“
Zájem o kurz je značný, přičemž Stejskal soudí: „Mám dojem, že je tu veliká skupina lidí, kteří nemají vůbec ambici hrát turnaje, být někde organizováni. Chtějí si prostě jen zahrát golf. Takoví procházejí naším kurzem často.“
Nová Amerika svým nekonzervativním přístupem ke golfu mnohé jiné majitele klubů, trenéry i funkcionáře ČGF možná trochu popuzuje, ale mně osobně připadá, že počet členů tohoto klubu a jeho obliba ve východních Čechách dokazuje, že nejdou špatnou cestou. Nová Amerika je úspěšná proto, že nabízí to, co lidé chtějí. Jak jednoduché…