Kuchtová? Dobře, a co dál? | Reflex.cz
reklama
nahoru

Kuchtová? Dobře, a co dál?

TOMÁŠ FEŘTEK26. září 2007 • 09:31
Kuchtová? Dobře, a co dál?

Rezignace, k níž byla donucena ministryně školství Dana Kuchtová, je špatný krok. Ne že by vedla svůj úřad tak dobře, ale hlavně proto, že nikdo lepší není u zelených na výběr, a co chybí v boji o evropské peníze, je hlavně čas. A o ten výměnou ministryně opět přijdeme.

reklama


„Ministerstvo školství získalo pro příštích sedm let od Evropské unie neuvěřitelných 130 miliard korun na modernizaci našeho vzdělávacího systému. Jsou to poslední velké peníze, které k nám za tímto účelem z EU přijdou. … pořád není jasné, kdo tuhle věc bude fyzicky uskutečňovat. … Nová ministryně by měla co nejdříve a co nejsrozumitelněji říci, jak hodlá s touto obrovskou sumou naložit. A veřejnost by si měla ta slova dobře zapamatovat. Protože jinak se může stát, že se peníze rozplynou v nepřehledném řečišti soukromých zájmů a za pár let nám bude ve srovnání s tím připadat krach akce Internet do škol jako drobná epizoda, kdy šlo jen o drobné.“
Tahle citace se netýká ministryně Kuchtové. Napsal jsem ji v létě minulého roku v tištěném Reflexu v den, kdy nastupovala její předchůdkyně Miroslava Kopicová a kdy jsem rekapituloval éru Petry Buzkové. Ne že bych se nechtěl pochválit za předvídavost (ostatně nehrozí ani tak prošustrování, spíš žádné peníze nedostaneme), ale cituji to z jiného důvodu. Už víc než před rokem bylo pozdě a již tehdy bylo jasné, že termíny jsou velmi napjaté. Jestli něco čerpání evropských peněz opravdu uškodilo, pak mnohaměsíční dohadování o vládě, kdy práce stály, a výměna ministryň, když se rodila současná vláda. Místo v problému zorientované Kopicové nastoupila Kuchtová, která toho v tu chvíli věděla minimum. Ale taková je už logika stranicky sestavované vlády. Chápu. Když už se nová ministryně alespoň trochu zorientovala, donutil ji premiér a vlastní strana k rezignaci. Výsledek? Další týdny čekání a velmi pravděpodobné změny v týmu. To je opravdu to nejhorší, co pro získání evropských peněz můžeme udělat.
Strana zelených má dvě možnosti. Buď bude pátrat ve vlastních řadách, ale personální vakuum je tu mimořádné i na české poměry. Tady jsou všechny varianty špatné. Kuchtová je přinejmenším zručná politička, dnes alespoň s nějakými zkušenostmi. Každý další zelený by byl jen amatér. Druhá varianta je hledat mimo stranu. To nabízí víc řešení, ale čas ztratíme v každém případě a měnit tým ve chvíli, kdy se účinkováním v něm můžete jen spálit, to je pro budoucího ministra či ministryni opravdu těžký úkol. Prostě průšvih a čekal bych od Topolánka i Bursíka při řešení tohoto problému víc strategického uvažování. Odvolání je efektní, ale v tuhle chvíli nic nevyřeší a mnohé zkomplikuje.

TOMÁŠ FEŘTEK


reklama
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře
reklama