nahoru

Otázka pro jaderné optimisty

TOMÁŠ FEŘTEK22. ledna 2007 • 11:06

Podobné příhody, jako byly nedávno přivřené ropné kohoutky, vždycky zdvihnou v českých médiích názorovou vlnu, která se dá shrnout větou: „Jestli se chceme zbavit závislosti na ruské ropě, zanechme už toho zeleného blouznění o obnovitelných zdrojích, jedině jaderná energie má budoucnost.“ Nezní to špatně, jen bych měl pro jaderné optimisty několik otázek.


Ve věci energetiky jsem přinejlepším poučený laik, ale v rámci pracovních povinností občas sedávám na odborných konferencích a když už tam jsem, tak relativně pozorně poslouchám. A zapamatoval jsem si toto:
Zatímco na trhu, který se stále více liberalizuje, je elektřina z jaderných zdrojů slušně prodejná a konkurenceschopná, do stavby nových elektráren se nikdo moc nehrne. Bez masivní státní dopomoci je velký problém jadernou elektrárnu dokončit, jsou extrémně drahé. Proto celosvětově počet reaktorů spíše stagnuje, případně lehce klesá. A i když započítáme země jako Indie nebo Čína, které s jejich masivní výstavbou počítají, nevypadá to, že by se situace v dohledné době výrazně změnila.
Stavba jaderné elektrárny je běh na dlouhou trať, kdežto my potřebujeme přeorientovat svoji energetiku v řádu deseti dvaceti let. I kdybychom ale byli schopní postavit tak rychle velké množství elektráren, pořád to řeší jen zásobování elektřinou. Ale my se bavíme i o energii na vytápění a pohon dopravních prostředků. Z hlediska celkové spotřeby energií představují celosvětově jaderné elektrárny podíl v řádu několika procent. Není reálné, aby to v dohledné době bylo třeba padesát či sedmdesát procent.
I v případě, že by se to jakýmsi zázrakem povedlo, nebude dostatek jaderného paliva. I jeho zdroje jsou samozřejmě limitované. Příznivci jaderné energie vkládají naděje do účinnějších reaktorů a jaderné fúze, ale i oni uznávají, že nic takového zatím není reálně k dispozici a očekávat se taková zařízení dají až tak za třicet padesát let.
A to vynechávám obvyklé výhrady k jaderné energetice, jako je bezpečnost, problém s uložením vyhořelého paliva, nebo znečištění, které způsobuje jeho přepracovávání.
To je zhruba to, co jsem si zapamatoval. Na oněch konferencích sedávali i nezpochybnitelní jaderní fandové a odborníci, jako pan profesor František Janouch a Dana Drábová, aniž proti vzneseným závěrům něco věcného namítali. Předpokládám tedy, že nejsou v zásadním rozporu s realitou. Vyvozuji z toho, že jádro nás opravdu před závislostí na Rusku ani klimatickými změnami nezachrání. Vidí to některý z jaderných optimistů jinak? Ta otázka je opravdu míněna jako otázka. Zajímá mě to. Jen nepovažuji za odpověď, že větrné elektrárny nás také nespasí. Nic takového netvrdím.

TOMÁŠ FEŘTEK


Kurzy měn
25,660
22,030
29,250
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější