nahoru

Dálnice do Hradce a "ekoteroristka" Havránková

TOMÁŠ FEŘTEK28. června 2005 • 11:26

Popravdě řečeno, píšu tenhle článek za posledních pět let asi tak po páté a pořád stejně. Pokaždé, když se rozvíří debata okolo nedokončené dálnice D11 do Hradce Králové a v diskusi řidiči nadávají na ekoteroristy, kteří blokují výstavbu, nedá mi to a zoopakuji: Jestli se v případě hradecké dálnice někdo choval arogantně a bez ohledu na veřejný zájem, nebyla to paní Havránková, ale stát.


Nadávat na zelené, že blokují výstavbu dálnic, je u nás v módě. Když ale ty jednotlivé případy znáte podrobněji, skoro pokaždé zjistíte, že realita je jiná. Na začátku je špatný projekt, který se bezohledně nacpe přímo doprostřed nějakého chráněného území s představou, že „ono to nějak projde“ a pak Ředitelství silnic a dálnic roní krokodýlí slzy, že ho ochranáři zdržují. To je přesně případ dálnice D8, která se na léta zastavila před Českým středohořím a D11, jež se trefila přesně doprostřed Libického luhu, který by opravdu nebylo složité už v projektu obejít. A další věc je neschopnost vyjít vlastníkům pozemků docela normálně vstříc. Stát si často svou arogancí odpůrce dálnic přímo vychovává a případ paní Havránkové je v tomhle smyslu ukázkový.
Havránkovi jsou zemědělská rodina, která hospodaří na polích před Hradcem Králové. Proti dálnici nejsou, jen chtějí, aby nezlikvidovala jejich živnost. Když v roce 1993 převzali v restituci rodinný statek, psali opakovaně úřadům, že vědí o chystaném projektu dálnice a chtěli by vyměnit pozemky tak, aby oni mohli hospodařit a dálnice neměla problémy. Ten dopis jsem viděl. Bez odpovědi. Podruhé nabízeli totéž v roce 1998. Pozemky, o něž žádali, vydal ale stát někomu jinému a rozumnou náhradu nenabídl. Jenom vyhrožoval vyvlastněním. Nakonec dotlačil konzervativní zemědělce k tomu, že prodali trucpruh svých pozemků několika desítkám ekologických aktivistů, aby to vyvlastňování alespoň nebylo tak jednoduché. Nějakou rozumnou nabídku nedostala rodina dodnes. Jen se v novinách píše o „problému Havránková“, který brání výstavbě dálnice, zatímco na staré hradecké silnici se každou chvíli někdo zabije.
Přitom příležitostí tomuhle konfliktu předejít bylo za ta léta víc než dost. A teď najednou chceme, aby se ti, kterým jsme donedávna šlapali po hlavě, obětovali pro veřejný zájem. A budeme se pohoršovat nad vlekoucími se soudy a ekologisty. Jenom trapné to je.
Ty poslední čtyři věty jsem napsal zhruba před rokem. Platí pořád stejně. Tak si nestěžujme na aktivisty.

TOMÁŠ FEŘTEK


Kurzy měn
25,830
22,000
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější