Minulou neděli se dožil devadesátky, tuto neděli autorizoval rozhovor pro příští číslo Reflexu | Reflex.cz
reklama
nahoru

Minulou neděli se dožil devadesátky, tuto neděli autorizoval rozhovor pro příští číslo Reflexu

Marek Gregor28. srpna 2016 • 14:30
Minulou neděli se dožil devadesátky, tuto neděli autorizoval rozhovor pro příští číslo Reflexu
Malíř Pavel Brázda na zahradě před svou vinohradskou vilou autorizuje rozhovor pro Reflex (neděle 28. srpna 2016)
• foto: 
Marek Gregor

Před patnácti lety se malíř Pavel Brázda kolegovi Petru Volfovi pro Reflex svěřoval: „Dovedu být k sobě dost přísný. Jinak jsem spíš hédonik a oddávám se rád, ale vždy s mírou a s plným vědomím všem tělesným požitkům od jídla přes pití až ke všem dalším. Dbám na to, aby žádný z mých údů nezakrněl, jak by se stalo, kdyby je člověk přirozeným způsobem nepoužíval."

reklama

"Funguju dál naprosto bezvadně i v jiných ohledech, takže přestože jsem typ manicko-depresívní, opustily mě bývalé hluboké deprese… Ačkoliv - vzpomínám si, že když jsem na konci války s mámou navštívil psychiatra, psal mi do papírů diagnózu: schizofrenie. Od té doby jsem natolik psychicky zdráv, že jsem mezi umělci, kteří bývají zpravidla velcí cvoci - od Jirouse po Knížáka -, důvodně považován za normálního rozumného člověka.“

Letos jsme s Pavlem Brázdou na tenhle dávný rozhovor navázali a probrali jeho dávnou fascinaci duněním automobilových motorů. Vztah ke komunismu, včetně toho k Vítězslavu Nezvalovi, kterého přesto považuje za jednoho z největších básníků. Na přetřes přišlo i křesťanství, ke kterému jako humanista a ateista nemá moc vlídný vzah. I na důvod vrácení státního vyznamenání na protest proti podpoře Miloše Zemana rodinou tehdejšího prezidenta Václava Klause došlo.

Celý rozhovor si přečtete v Reflexu číslo 35, který vyjde ve čtvrtek 1. září.

 

Diskuse ke článku

 

reklama
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře
reklama