Karel Steigerwald

Karel Steigerwald Zdroj: Jana Jabůrková, Jiří Turek

Karel Steigerwald: Nechtěl jsem hrát Babišovi žida ve špajzu. Proto jsem od něj odešel

Karel Steigerwald (69), významný český dramatik a novinář, opustil po 16 letech redakci deníku MF Dnes. Důvod odchodu, který se jmenuje Andrej Babiš, rozebírá i ve velkém rozhovoru pro nový Reflex. Také hovoří o tom, jaké mají Češi vlastnosti, proč je naše společnost dnes tak zneklidněna a čím byli pro zemi důležití Václav Havel i Václav Klaus. Podívejte se na některé ukázky z interview:

Karel Steigerwald o ministru Babišovi a odchodu z MF Dnes:

„Jak jste přežil svou profesní smrt, kterou vám vystrojili v MF Dnes, když v oslavných článcích vytroubili do světa, že odcházíte do penze?

Vidíte, že jsem pořád naživu. Ani penze, ani mediální smrt mi nehrozí. Ze strany nového vedení MF Dnes mi to přišlo směšné.

Proč jste v MF Dnes podal výpověď?

Noviny, v nichž jsem byl zaměstnán od roku 1998, se začaly vyvíjet směrem, u něhož jsem nechtěl být. Není normální, aby noviny vlastnil přední politik země, a to ani v případě, kdyby ten politik byl anděl. On navíc anděl není, je to Babiš a tahle cesta je plná nejrůznějších rizik, jež se začínají naplňovat. Měl jsem dojem, že v tom celém hraji trošku žida ve špajzu, který svou přítomností bude legitimovat vnitřní proměnu MF Dnes, k níž postupně dochází. Nemám už vnitřní důvod u té změny být.

Je to vnitřní proměna daná skutečně novým vlastníkem, nebo jde o obecnější trendy?

Když dá politik za noviny několik miliard korun, chce sledovat svou proměnu těch novin a nehledí na žádné trendy. Leccos se dá vypozorovat z výměny editorů, redaktorů a z celkového zjednodušení novin. Mýlí se ten, kdo čeká, že tam bude pan Babiš oslavován. Nejde o to, co se o něm bude psát, ať pozitivně, či negativně, ale o to, co se tam psát nebude, jaká témata nebudou reflektována. Neříkám, že předtím ty noviny byly svaté, ale rozhodně byly politicky nezávislé.“

O tom, proč tak kriticky hodnotíme posledních 25 let od listopadové revoluce:

„Heslo o pětadvaceti rozkradených letech je stejný nesmysl, jako když se Chruščov chlubil, že do roku 1970 bude mít každý vlastní byt a do roku 1980 předběhne Sovětský svaz hospodářsky Spojené státy. To jsou jen politické výroky, jimž se ovšem často věří. Rusové skutečně věřili, že předběhnou Spojené státy, přičemž ani nevěděli, co to Spojené státy jsou. Dnes lidé věří, že někdo rozkradl republiku, vše hodnotné odnesl a zůstala tu jen bída a spoušť. Je to hloupost, ale je to věc víry. Tu fakty nevyvrátíte. Ale já se lidem nedivím. Jaké kuriózní postavy a události jim politika nabízela a nabízí. Z toho by se zvencnul každý.“

O tom, jak by měla dnes vypadat odvaha:

„Je to odvaha myslet, zbavit se různých předsudků, mít zdravou skepsi a realismus, nežít v bludných fantaziích a taky mít odvahu nekrást, což v některých situacích není málo. Za odvahu se dnes omylem považuje vztek a zuřivost. To program není.“

O tom, jaký význam má pro nás listopadová revoluce, jejíž 25. výročí se blíží:

„Hodnoty listopadu 1989 nejsou mrtvé, stejně jako nejsou mrtvé hodnoty toho, čemu se zde říkalo pravicová politika, svobodný trh nebo třeba svobodná společnost. Tyto duchovní hodnoty mají stále vysokou cenu, bez ohledu na to, že je jedna takzvaná pravicová vládní garnitura trapně poškodila. Kdo hlásá, že proti svobodě stojí státní blahobyt a pravda, přijde o svobodu, ale blahobyt a pravdu mít nebude.“

Obálka 35Obálka 35|ReflexVelký rozhovor s dramatikem a novinářem Karlem Steigerwaldem si přečtěte v novém tištěném Reflexu, který vychází ve čtvrtek 28. srpna.