nahoru

Strany si nedovedou pohlídat ani vlastní prachy

Jan Jandourek14. května 2011 • 10:19
Trezor
Trezor
• foto: 
Profimedia.cz

Všechny strany mají finanční problémy. To jen tak pro spravedlnost. Možná kromě několika záhadných stran, o kterých ani nevíme. Teď to nakonec vyšlo najevo na Věci veřejné, které mají u banky Fio kontokorent 15 milionů. Velké strany ale dluží násobky této částky. Na pravé části, na levé části.

Čím to? Samozřejmě hraje roli i to, že nikdo nepočítal s tím, že poslední volební kampaň do sněmovny se bude muset vést kvůli odloženým předčasným volbám dvakrát. Jenomže to je právě to, čemu se v sociologii - vedle pověstné neviditelné ruky trhu - říká neviditelná noha. Máte to všechno jakž takž spočítané a pak se něco nečekaného stane. Skvělé plány krachují. Jako když vám rodinný rozpočet vychází a pak vám shoří lednička a pračka. Jenže to je právě to, s čím by se mělo počítat. Vyčítat běžným rodinám, že nemají rezervy, není úplně na místě. Není je často jaksi z čeho vytvořit. To neznamená, že by nebyly rodiny, které si berou půjčku, aby mohly jet na dovolenou k moři. jak to má Nohavica v jedné své písni: "Topolánek - jasné jak facka. Jezdi v plavkach do Chorvatska. Ja tak možu na horni splav do Lidečka. Tečka. Do prdele práce!"

 

 

Politické strany se chovají podle výroku feldkuráta Katze: "To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou."

 

Přitom strany inkasují od sponzorů, mají státní příspěvek za hlasy voličů, to všechno v situaci, kdy samy nic hmatatelného nevytvářejí, nic hmotného nevyrábějí, o duchovních hodnotách nutno cudně pomlčet. Občané platí ze svých peněz nafukovaní cizího ega.

 

 

Jenže s tím se musíme smířit, to je prostě politika. Problém je v tom, když je divadlo na příliš nízké úrovni. Demokracie se nedá dělat bez politiky a politika se nedá dělat bez politiků a je potřeba počítat s jistými ztrátami, asi jako když z vodovodní sítě vždycky něco uteče do hlíny pod městem. Problém nastává tehdy, když voda začne téct z kohoutku jen někdy a je hnědá.

 

Takže se budu na tomto místě opakovat a citovat údajné čínské přísloví: "Než někomu svěříš úřad, podívej se na jeho dům." Tím nemyslím ani tak jisté podezřelé nemovitosti, ale schopnost hospodařit na svém.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,790
21,970
29,430
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější