nahoru

Izraelský konflikt a trestní zákon

Jiří X. Doležal4. června 2010 • 11:13
Lodě s izraelskými vojáky zaútočily na flotilu
Lodě s izraelskými vojáky zaútočily na flotilu
• foto: 
EPA, Reuters

Skandál kolem izraelského útoku na tureckou loď je umělý, vykonstruovaný a nesmyslný. Izraelští vojáci dělali jen to, co jim dovoluje například i český zákon.

Když se podíváme na záběry izraelské armády zachycující výsadek vojáků na tureckou loď narušující blokádu Gazy, vidíme následující: mírumilovní aktivisté z lodi napadají vojáky noži a železnými tyčemi, zběsile je bijí a jednoho vojáka dokonce házejí přes palubu.

V kontextu těchto záběrů je dobré se podívat, co říká nejen mezinárodní právo, ale třeba jenom náš domácí trestní zákon. Mluví o nutné obraně. Nutnou obranou je takové jednání, kterým je odvracen přímo hrozící nebo trvající útok na zákonem chráněný zájem. V § 29 trestního zákona o nutné obraně je uvedeno, že „čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný tímto zákonem, není trestným činem; nejde o nutnou obranu byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku“.

Izraelští vojáci na palubě turecké lodi evidentně odvraceli útok, který na ně byl veden a který byl způsobilý je usmrtit. Proto je odmítavá mezinárodní reakce zcela neadekvátní a odráží se v ní více než realita kauzy dosud přežívající antisemitismus a odmítání čehokoli, co Izrael udělá. I když je to – jako v případě střelby na turecké lodi – čin, který je zcela legitimní, dokonce v souladu s civilizovanými trestními zákoníky, a kterým se izraelští vojáci jenom bránili.

Jejich střelba prostě byla nutnou obranou, ničím víc, proto byla plně oprávněná.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,360
20,630
28,740
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře