nahoru

Co přinesl den (úterý 23. března)

Bohumil Doležal24. března 2010 • 12:00
Ideová konference ODS Vize 2020
Ideová konference ODS Vize 2020
• foto: 
Tomáš Tesař

Podle dnešních novin se v ODS rozběhla šířeji založená vzpoura proti předsedovi, který údajně stranu nenapravitelně poškozuje. K Sobotkovi se přidal Alexandr Vondra (podotýkám, že je politicky zodpovědný za skandál s Entropou), senátor Julínek a místopředsedkyně Němcová (Topolánek ji kdysi vystrnadil z funkce místopředsedkyně strany).

Dále několik „čelných představitelů ODS, kteří si nepřejí být jmenováni“. Místopředsedové Vodrážka, Langer a Nečas se nevyjádřili, první dva vypadají, že Topolánka spíše omlouvají.

 

Časopis LUI dal k dispozici celý záznam rozhovoru s Topolánkem. Šéfredaktor nedokázal přesvědčivě vysvětlil, proč záznam pořídili, i když vypadá na první poslech jako normální rozhovor pro tištěné médium, který bude ještě nějak zredigován. Neměl prý být vůbec použit. Natáčeli na video údajně s tím, že videozáznam chtěli dát beze zvuku (jen s hudebním doprovodem) k dispozici v internetové verzi. V Blesku tvrdí, že jim záznam přinesla asistentka z LUI. Tyto informace zarážejí svou nesmyslností. Podivnější historii jsem snad ještě neslyšel a vůbec mi není jasné, proč Topolánek na něco takového přistoupil.

 

Ze záznamu mj. vyplývá, že nesmyslná kritika církve, (kterou mimochodem sdílí drtivá většina české veřejnosti) padla během debaty, v níž Topolánek vykládal, proč by nikdy nehlasoval pro možnost adopce dětí homosexuálními páry. Řekl, že pro něj je jediným přijatelným modelem křesťanská rodina, otec, matka a děti. Jako „kritika křesťanů“ všeobecně se to, co řekl vykládat nedá, a v situaci, kdy česká média v duchu momentálního evropského tendru vydávají vytrvale a nestoudně katolický klerus za spolek pedofilů, tuplem ne.

 

Některým straníkům připadá prý akce s odvoláváním Topolánka (přesněji řečeno: Topolánka mohou vyškrtnout s kandidátky, z funkce předsedy by musel odstoupit sám, pokud by ODS nechtěla zpestřit svou předvolební kampaň ještě volebním kongresem) jako replika sarajevského atentátu z r. 1997. Myslím že se mýlí, je to ještě daleko horší. To, co Topolánkovi vytýkají, jsou z 90% prefabrikované fikce.

 

K odchodu Topolánka velmi rezolutně vyzývá taky ČSSD. Není však důsledná. Podle toho, co v té souvislosti prohlásili její předáci, by měli spíš stanovit, kdo v ODS smí zůstat.

 

Čelní představitelé TOP09 se chovají po pilátovsku. Topolánka více (Kalousek) či o něco méně (Schwarzenberg) kritizují, ale v zásadě se do věci nehodlají plést. Konec konců proč ne, není to jejich problém. Aspoň doufám.

 

MfD pozoruhodným způsobem modifikovala to, co napsala o Topolánkových výrocích včera. Ondřej Šťastný dnes píše: „V rozhovoru se šéfredaktorem gay časopisu prostořece hovoří o homosexuálech (což není pravda, bd), odsuzuje jako třídu voliče sociální demokracie (Topolánek se pokouší formulovat, jaké lidi chce Paroubek oslovit, bd) a o premiéru Janu Fischerovi se vyjadřuje v souvislosti s jeho židovskými kořeny (to se nesmí? Premiér se ke svému Židovství otevřeně hlásí, a proč by taky ne, bd)“. Pokud jde o charakteristiku „obyčejného Čecha“, píší pan Šťastný a Syrovátka dále: Gay časopis Lui totiž pustil na veřejnost obsáhlejší verzi Topolánkova rozhovoru. A při pohledu na toto video lze souhlasit s expremiérovým vysvětlením, pokud jde o vyznění výroku: „Co je obyčejný Čech, pro kterého dělá Paroubek politiku? To je přece vepřo knedlo zelo. A v podstatě je třeba všechny zavřít a nakopat do pr...!“ Z kontextu opravdu vyplývá, že Topolánek nemluví o tom, že by on sám chtěl někoho zavírat nebo kopat. Mluvil o tom, že obyčejní Češi, kteří volí Paroubkovu ČSSD, jsou netolerantní k druhým lidem a chtěli by je zavírat a „nakopat“.“ To není pravda, Topolánek mluvil o lidech, které chce Paroubek oslovit a získat.

 

Václav Dolejší je tolerantnější: „Když zhlédnete celé video s Mirkem Topolánkem, najednou je vyznění jeho výroků o homosexuálech, Židech, křesťanech či Češích jiné. Zdá se mi, že neřekl nic tak hrozného, nahlas uvažoval a rozhodně není xenofobní, homofobní či nesnášenlivý. To je prostě typický Mirek Topolánek a jeho přestřelené fóry za hranou… Lidově řečeno „všechno vykecat“ není ideální vlastnost pro člověka, který se uchází o post premiéra“. Mělo by se tedy zřejmě jednat o výkop se soucitem.

 

V Lidových novinách upozorňují, že roli lídra opravdové pravice obsazuje místopředseda TOP09 Miroslav Kalousek. Rád bych věřil, že to není součástí hry a že tu není přání otcem myšlenky. Je totiž pozoruhodné, jak rezolutní byl ve své kritice Topolánka premiér Fischer, a oč opatrnější předseda pražské židovské obce Bányai (který pak trochu přitvrdil, doufám, že není pod politickým tlakem): „Jsem přesvědčen, že pan Topolánek nechtěl nikoho urazit, ale zároveň si uvědomuji, že nešikovná slova se obtížně vysvětlují, snadno mohou narušit korektní vztahy a je právem každého, aby si je vykládal po svém.“ V této souvislosti mi uražení pana Fischera připadá jako silně politické stanovisko. A těžko se zbavuji dojmu, že pan Fischer má (např. pokud jde o některé blízké spolupracovníky) se špičkami TOP09 sice neformální, ale dost úzké vztahy. Což samozřejmě není nic proti ničemu.

AUTOR JE POLITOLOGDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,820
22,140
29,030
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější