nahoru

Vážení čtenáři

PETR BÍLEK 18. dubna 2002 • 16:42

Foto
Možná byste měli vědět o jednom pravidle mediální manipulace. Týká se vztahu českých politiků ke sdělovacím prostředkům. Pravděpodobnost, že se českému novináři podaří pohnout politiky k činu, případně je od něj odradit, je poměrně malá. I když podpoří svůj názor velmi pádnými argumenty a publikuje jej v respektovaném médiu, má jen malou šanci, že jej vezmou veřejní činitelé, kterých se týká, vůbec na vědomí. Může se zkrátka upsat a ukřičet až k smrti, jen náhodně zatřese samolibou jistotou lidí disponujících příslušnými kompetencemi. Je zvykem zvolit jiný postup.
Český novinář zformuluje svou kauzu a podsune ji zahraničnímu kolegovi, kterého shodou okolností zná. V Porýnském zpravodaji, v Kansaské rozhledně nebo v jiném podobně mezinárodně "renomovaném" médiu pak vyjde článek, ten se přeloží a prostřednictvím ČTK a pomocí domovského listu českého inspirátora bohatě zpopularizuje. Vytvoří se zkrátka dojem, že cizina si všímá našich neduhů a má na ně velmi vyostřený názor. A to je pak káva, kterou čeští politikové většinou nenechají vystydnout. Někdy se dokonce začnou předhánět, aby bylo vidět, kdo je u nás mužem činu a kdo dbá na dobrou pověst vlasti ve světě. Může to ale vést i k tomu, že od halasně vyhlašovaného záměru něco učinit nakonec činitelé ustoupí. Každopádně je efektivita takového nátlaku "na buzara" větší než přímý úder.Čeští mediální mágové většinou tvrdí, že ušlechtilý účel jejich zájmu posvěcuje prostředky.
Píšu o tom, protože na straně 36 tohoto Reflexu najdete článek Petra Volfa, který opět reaguje na novelizaci trestního zákona. Nechci, aby vznikl dojem, že usilujeme o manipulaci. Kdyby nám o ni šlo, volili bychom shora uvedený způsob,jelikož je efektivnější. Nemanipulujeme, přesvědčujeme racionálními argumenty.

PETR BÍLEK


Kurzy měn
25,300
20,490
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře