nahoru

Mezi Romy v Matiční řádí lichva

MARTIN KRSEK 18. dubna 2002 • 14:30

Historicky první rozsudek nad romskými lichváři vynesl minulý týden okresní soud v Ustí nad Labem. Státní správa, respektive justice, tak dostala šanci řešit problém, který léta dusí romskou komunitu. Jde jistě o zlomovou událost. Ovšem ústecký soud netrestal lichvu, nýbrž vydírání. Tím byly od počátku jeho možnosti snížené.

Foto
Co do výše trestu je vydírání závažnějším trestným činem než lichva. Zatímco za půjčování peněz na nekřesťanský úrok (až 100 pro cent měsíčně) hrozí maximálně dva roky, násilné vymáhání domnělých nároků z lichvy soud trestá do tří, v případě použití zbraně až do osmi let vězení. Jenže vydírání nemůže postihnout romskou lichvu jako celek. "Ne každá lichva musí být spojena s vydíráním," poznamenal po vynesení rozsudku právní zástupce poškozených Rostislav Sochor. Ústecký případ to částečně dokládá. Bratry Josefa a Milana Tamašovy přísně potrestal za brutální vymáhání domnělých dluhů od jedné rodiny z Matiční ulice. Mezi pro viněními nechybělo ani ohrožování tříletého dítěte nožem. Z vydírání byla obžalována i matka odsouzených Rozálie, ale její údajné výhrůžky vystěhováním do ciziny či odebráním šeků na dětské přídavky neuznal soud za prokázané a v plném rozsahu ji osvobodil. Už se tolik nezabýval tím, zda půjčovala peníze na stoprocentní úrok, i když ve svědeckých výpovědích to zaznělo. "Soud může rozhodovat jen o skutku, který je uveden v žalobním návrhu, " konstatoval soudce Ondřej Peřich. Odsoudil případ, kde figurovala půjčka 400 korun, za niž poškození při desetiměsíčním vydírání zaplatili asi 15 000 korun. Přitom podle odhadů společnosti Člověk v tísni získávají lichváři od padesáti rodin v Matiční ulici až 100 000 korun měsíčně. Jenže lidé většinou platí dobrovolně, respektive nikdo si nedovolí stoprocentní úrok nezaplatit. "Půjčovali jsme si u paní Rózy na stoprocentní úrok. To bylo normální. Věděla, že zaplatíme, " prohlásil před soudem jeden z postižených, Bohuslav J. Možná kdyby jeho rodinu neterorizovali na drogách závislí bratři Tamašovi, na policii by se s "běžnou" lichvou také neobrátil.

Foto
VYDÍRÁNÍ MÁ PŘED LICHVOU PŘEDNOST

Před soud se brzy dostane další případ romské lichvy z Matiční ulice, v němž figuruje rodina Jožků, spřízněná s nyní odsouzenými Tamašovými. Obvinění opět zní vydírání. "S lichvou nemá policie ani soudy zkušenosti, nic takového tu dříve nebylo. Vydírání více vynikne a snadněji se prokazuje," vysvětluje si postup orgánů činných v trestním řízení Rostislav Sochor. Podle šéfa ústecké služby kriminální policie a vyšetřování Ivana Bejčka ale jeho lidé obviní lichváře raději ze závažnějšího trestného činu. "Tihle postižení přijdou na policii, až když jsou zásluhou vyděračů na dně sil. Nepamatuji, že by nám někdy někdo čistě oznámil jen to, že si půjčil a věřitel po něm chtěl nazpátek moc, " poznamenal policista.

V MATIČNÍ ULICI SE PO ROZSUDKU ŽIJE LÍP

Bez ohledu na to, zda byli lichváři trestáni za lichvu, či vydírání, považuje ústecký rozsudek za úspěch zástupce společnosti Člověk v tísni Jan Černý, který v případu vystupoval jako svědek a pomohl postiženým Romům z Matiční ulice bránit se. Podle něho soud pozitivně zapůsobil na život v této lokalitě a byl i povzbudivým signálem pro tisíce rodin závislých na lichvářích v celé republice. "Kdyby bylo stíhání zaměřené i na trestný čin lichvy, mohlo se možná z případu vytěžit více. Ale i tak se lichváři nyní drží zpátky a poškození mají více odvahy obrátit se na českou policii. " Podle informací ministerstva vnitra dostanou brzy policisté, státní zástupci a soudci příručku o charakteristických znacích této málo známé trestné činnosti. Materiál by jim měl pomoci zdokonalit postih lichvy.

AUTOR JE REDAKTOREM DENÍKŮ BOHEMIA

MARTIN KRSEK


Kurzy měn
25,310
20,600
28,620
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře