nahoru

Výstava

Petr Volf 11. dubna 2002 • 18:05

LUBOMÍR FUXA
Galerie Navrátil, Tomášská 10, Praha 1-Malá Strana, otevřeno denně mimo pondělí (12-18), do 28. dubna


Fotograf Fuxa má blízko k výtvarnému umění, vzpomíná se na jeho společný projekt s malířem Ivanem Komárkem. Jeho fotografie jsou stylizované, nejsou věrným odrazem skutečnosti. Tentokrát se zabýval velmi vážným tématem: nechal se inspirovat básnickou sbírkou Karla Jaromíra Erbena Kytice, tedy jedním z nejtajemnějších a nejtemnějších děl svého druhu. Fuxa nevytvořil polopatistické snímky, ale přišel s abstraktními pracemi, které svým laděním mají blízký vztah k jednotlivým básním. Fotografie Lubomíra Fuxy nebudou jenom vystaveny, ale stanou se ilustracemi k nejnovějšímu vydání sbírky.

Foto
VOJTĚCH ADAMEC
Galerie Litera, Karlínské náměstí 13, otevřeno v pondělí až pátek (10-18), do 26. dubna


Opožděný dárek k loňským pětačtyřicátinám dostává sochař a malíř Vojtěch Adamec, absolvent pražské Akademie výtvarných umění (ateliér monumentálního sochařství) a člen skupiny Box Art, sdružující umělce, kteří se nebojí přijímat rány v ringu. V galerii Litera představuje dílo z přelomu dvacátého a jednadvacátého století. Adamec jednak maluje, jednak sochá. Jeho obrazy jsou expresívní malby zobrazující démony a zvláštní bytosti, v nichž se spojují lidé s ptáky - výsledkem jsou pak zneklidňující mutanti. Sochy jsou zase sádrové či bronzové hlavy, vesměs dobře vystavěné a nepopisné. Jsou jako Noc a den - tak autor výstavu pojmenoval.

DIVOČINA
Galerie U bílého jednorožce v Klatovech (7. až 26. května), zámek Klenová (7. dubna až 23. června), sýpka Klenová (7. dubna až 30. června), denně mimo pondělí (9-12, 13-17)


Tohle by mohl být výstavní magnet: výstava se zabývá fenoménem přírody, divočiny, a to v nejrozmanitějších podobách, jak ji viděli čeští umělci v průběhu dvacátého století. Velkorysý projekt probíhající hned na třech místech soustřeďuje tvorbu velmi rozdílných autorů: Boštík, Díaz, Kubišta, Nejedlý, Tichý, Anděl, Vičar, Lahoda, Beránek, Šejn, Knížák... Je to průřez široký, na osm desítek umělců, a do toho ještě ukázky z Náprstkova muzea, rituální masky z lidových obřadů z jižních Čech a Valašska. Ale to ještě není všechno. Ve dnech 4. a 5. května proběhne na zámku Klenová konference Divočina jako fenomén integrální kultury a na hradě Klenová 25. května festival Divočina (hudba, film, divadlo, poezie).

Petr Volf


Kurzy měn
25,270
20,500
28,590
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře