nahoru

Osmý den Milana Knížáka

MILAN KNÍŽÁK 11. dubna 2002 • 17:15

Foto
Dnešní společnost je spotřební. Koupí, použije, vyhodí. Učí nás to necitlivosti k práci jiných a také necitlivosti k věcem jako takovým. Připadáme si jako páni tvorstva, kterým všechno slouží. Jako by záleželo jenom na nás a všechno ostatní bylo nedůležité.
Dříve se věci opravovaly. Ponožky se štupovaly, spodky záplatovaly.Řeknete, že dnes na to nemáme čas. To je asi pravda, ale možná, že jenom neumíme s časem nakládat. Připadá nám, že spravování spodků není dostatečně důležité. Chceme, aby všechno, co děláme, bylo buď důležité, světotvorné, nebo aby nás to bavilo, obveselovalo, aby to zabíjelo čas. Jsme společností, která se soustředila na zabíjení času. Vyvinuli jsme sportovní průmysl, továrny na zábavu apod., aby nám nezbyla ani chvilka, kdy bychom mohli (a museli) dělat něco sami od sebe. Můžeme se stát světem, ve kterém se život jako kreativní činnost vytratí. Manipulujeme nebo jsme manipulováni. Mezi tím už nezbývá téměř nic. Když jsem v roce 1969 objížděl autem Ameriku, stopnul mě vandrák. Uválený frak a pomačkaná hučka, kapsy nadité nalezenými nesmysly. Bylo mu přes padesát. Ptal jsem se ho, jak dlouho je na cestě, a on mě ohromil odpovědí. Od roku 1939. Čím dál tím víc na tohle setkání myslím. To nebyl turista, jenž musí povinně oblézt všechny pamětihodnosti světa. Byl to člověk, který považoval svět za svůj domov,a bylo mu jedno, kde je. Místa vážená i nevážená měla pro něj stejnou hodnotu.
Možná že se změníme v roboty.Obávám se však, že konec nebude tak optimistický jako v Čapkově R.U.R., kdy se roboti do sebe zamilují.
Nakonec báseň:
Sněžný muž je sexuální hit. Multiencephalovibrin je sexuální hit. Viagrofon je sexuální hit. Papuánec zkřížený s Eskymákem a Marťanem je sexuální hit. Hypopornospace je sexuální hit. Tvůj malý a trochu povadlý prs není sexuální hit. Nevadí.

MILAN KNÍŽÁK


Kurzy měn
25,330
20,540
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře