nahoru

Novináři pod palbou

Miloš Čermák 11. dubna 2002 • 16:51

Informační vzduchoprázdno. Tuto strategii zvolila izraelská armáda jako základní princip spolupráce se zahraničními novináři. Zakázala jim pracovat v obléhaných městech a televizním stanicím, které z těchto oblastí dál přinášejí informace, pohrozila soudními žalobami. Oficiálním vysvětlením omezení práce novinářů je obav a o jejich bezpečí. Většina pozorovatelů i samotných reportérů se však domnívá, že skutečným důvodem je strach z negativní publicity.

Foto
Nebezpečí hrozí novinářům z obou znepřátelených stran. Známý americký komentátor Dan Rather unikl i se štábem televize CBS o vlásek sebevražednému útoku. Bomba explodovala a zabila jednoho policistu na kontrolním stanovišti, kterým zpravodaj prošel několik minut předtím. "Doufám, že si na nic podobného nikdy nezvyknu," řekl Rather. V Ramalláhu se zahraniční reportéři několikrát dostali pod palbu izraelských vojáků - a to navzdory tomu, že jsou jasně označeni jako novináři. Reportér listu Boston Globe Anthony Shadid byl postřelen do ramene a do oblasti za ním odcestoval jeho šéfredaktor. Zraněna byla i korespondentka televize NBC Dana Lewisová, izraelští vojáci údajně stříleli také na štáby americké televize NBC a britské BBC. Minulý pátek přepadly izraelské jednotky novinářský konvoj šesti obrněných aut, která směřovala na setkání amerického vyjednávače s Jásirem Arafátem. Jak později uvedl korespondent agentury Reuters, dva džípy a neoznačené auto zatarasily novinářům cestu a vojáci s namířenými samopaly zabavili některým z nich novinářské průkazy. V autě najatém štábem televize CNN nalezli jeho členové otvor po kulce.
Proti postupu Izraele protestovala během minulého týdne řada novinářských organizací. "Jsme proti strategii, která povede k cenzuře a obrátí se proti svým iniciátorům. Cenzura nepřinese mír, ale jejím jediným výsledkem budou další nedorozumění, fámy a strach," uvádí prohlášení, jež minulé úterý vydala v Bruselu Mezinárodní federace novinářů. Ve středu protestovala americká Asociace pro zahraniční tisk (FPA). "Uzavření celých měst pro média je extrémní a neospravedlnitelné opatření, které novinářům znemožňuje vykonávat jejich práci," uvádí se v prohlášení FPA. Protesty vydaly i další organizace: například Výbor na obranu novinářů či Reportéři bez hranic.
Proč je Izrael tak nevraživý vůči médiím? Je to nepochybně součást strategie. "Izraelci zjistili, že jsou ve velmi delikátní situaci, a to jak z pohledu vojenského, tak z pohledu veřejného mínění. Domnívají se, že většina světa v této situaci straní spíše Palestincům," řekl listu Boston Globe bývalý moderátor ABC a nyní profesor žurnalistiky Bob Zelnick. Podle něj Izraelci cítí, že větší otevřeností by sympatie pouze dál ztráceli, takže je ani válka s médii nemůže víc poškodit. Otázka je, jaké budou mít současné konflikty dopad v hlavních amerických médiích, která jsou dlouhodobě spíše proizraelská. Ale ani nyní nekritizují Izrael všichni. Řada novinářů připomíná, že podobně restriktivní byla například i americká administrativa na počátku války v Afghánistánu.Kurzy měn
25,290
20,530
28,530
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře