nahoru

Sexuální nocturno

Petr Volf 4. dubna 2002 • 14:50

Foto
V Sexuálním nocturnu Vítězslav Nezval píše: "Slovo mrdat je diamantové, tvrdé, průsvitné, klasické. Jako by vypadlo jako šperk z ušlechtilého alexandrinu, má, poněvadž je zapovězeno, magickou moc. Je jedním z kabalistických zkratek erotického fluida a já je miluju." Nezval byl mistr slova a mistr se pozná mimo jiné tím, že co by od jiného - méně povolaného - znělo jako sprostota, ba učiněné prasáctví, z pera opravdového básníka zní jako krásná hudba - noční hudba ... nocturno.
Sexuální nocturno si nyní konečně můžeme přečíst: vydalo je nakladatelství Torst, jež loni přišlo s podobně pozoruhodným reprintem Erotické revue. Nocturno není jenom ke čtení, slouží stejně dobře též k prohlížení, neboť je vyzdobeno kolážemi Jindřicha Štyrského, pročež může uspokojit i člověka neznajícího abecedy; týmiž ilustracemi, kterými surrealistický výtvarník spis pojednal při premiérovém uvedení v jednatřicátém roce ve Štyrského Edici 69. Ona šestka a devítka symbolizující dvě postavy v milostném aktu v názvu edice samozřejmě odkazují k jejímu ladění - výsostně erotickému.
Foto
Sám Vítězslav Nezval měl k Sexuálnímu nocturnu dvojaký vztah. Kratičkou prózu napsal kolem třicítky jako víceméně autobiografickou vzpomínku na svoje první opravdické vzedmutí a naplnění pohlavního pudu. Mělo se tak stát během studií na třebíčském gymnáziu (ve městě "T."), a jak bylo tenkrát zvykem, vše podstatné se odehrálo - v bordelu. Ačkoliv je to próza, čte se jako báseň, uhání nezadržitelně vpřed jako jistě osedlaný hřebec. K Sexuálnímu nocturnu se Nezval nejprve směle hlásil, ještě v sedmatřicátém je považoval za nedílnou součást své tvorby, avšak posléze - po druhé světové válce - se přestal k němu znát, asi mu přišlo nedůstojné jeho nově zrodivšímu se poslání "barda nové epochy, básníka míru".
Na tom, že Sexuální nocturno je především kvalitní erotickou literaturou, vztah umělce samotného k němu nic nemění. Dílo si mnohdy žije vlastním životem, jenž je nezávislý na přáních autorů. Knížka se nedá jen tak odstranit z povrchu zemského, to není tak snadné jako s lidským bytím. Stejně svobodně si žijí i obrázky Jindřicha Štyrského. Sexuální motivy jsou u některých okamžitě čitelné, u jiných se vyloupávají až po chvíli, chce to trochu pozornosti, vyznění je zpravidla laskavé. Takové příjemné osvěžení.
FotoFotoFotoFoto

Petr Volf


Kurzy měn
25,290
20,530
28,540
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře