nahoru

Gentleman.cz

IVAN STRAKA 28. března 2002 • 16:06

Kdo ovládá minulost, ovládá přítomnost - tak nějak zněla základní premisa vládců společnosti v Orwellově románu 1984. Tím se patrně nejmasověji řídili mocipáni v době států stojících na ideologii komunismu, ovšem Orwell se nepochybně inspiroval nejen zde. Pokušení upravovat minulost, mít v rukou přítomnost a tak si pojistit budoucnost nebylo zdaleka vlastní jen komunistům.
I přes kosmetické úpravy minulosti se však vždycky jako zázrakem zachovaly původní dokumenty a minulost, základní pilíř společnosti, zůstala zachována. Zůstávala zachována. Elektronické publikování a uchovávání dat jej definitivně zlikvidovaly a vedou nás do pekel.
Před časem vydal jeden český soud precedentní rozsudek, jímž pro společnost osudově nutné spojení s minulostí zrušil. Rozhodl, že obsah jednoho článku poškodil jistou firmu, a uložil vydavateli nejen publikovat opravu, ale i změnit původní článek v archívu za nový. Děláme to koneckonců všichni, opravujeme přece chyby... Digitální společnost ztratila neodvratně zpětnou vazbu, poznání minulých chyb a omylů. Minulost je mrtvá. Kdo ovládá přítomnost?

IVAN STRAKA


Kurzy měn
25,320
20,540
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře