nahoru

Gentleman.cz

IVAN STRAKA 14. března 2002 • 10:34

Foto
Microsoft už čtyři roky vede spor s řadou amerických států ohledně svých antimonopolních praktik. Rozdělení se zatím vyhnul, úskok s "Internetem do škol" (tím americkým) mu taky nevyšel. Na mimosoudní vyrovnání přistoupila polovina z osmnácti žalujících. Zbytek požaduje, aby si zákazník mohl koupit Windows bez Exploreru a dalších nadstaveb, chce-li si je pořídit jinde. Microsoft to odmítá s tím, že to jednak nejde (?), jednak že to zákazníci nepožadují.
K tomu prvnímu: je jistě velice jednoduché zablokovat či vyřadit část systému. Instalační program prostě Explorer nenainstaluje a je vymalováno. Není ani třeba těch několik desítek megabajtů kódu odstraňovat. Obtížné je naopak něco do systému přidat tak, aby to fungovalo. Odvolávat se na potřebu zákazníků je farizejství. Zákazníci - jak známo - požadují kromě toho, co opravdu chtějí, zejména to, co se jim nabídne a marketingově vnutí. Oboje je Microsoftu velice dobře známo. Jinak by nebyl tam, kde je.
Spor amerických států s touto megafirmou je svým způsobem principiální. I když nelze měřit oprávněnost požadavků počtem nespokojenců, přece jen třetina států Unie něco indikuje.

IVAN STRAKA


Kurzy měn
25,290
20,530
28,540
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře