nahoru

Digitální fotografie bez počítače

JAN NOVÁK 14. března 2002 • 10:17

Na první pohled to vypadá jako nesmysl: digitální fotografie bez počítače je přinejmenším cosi jako rychlý automobil bez tachometru. Nicméně jsou situace (a je jich víc, než jsou počítačoví fanatici ochotni připustit), kdy snímek nepotřebujeme na obrazovce, ale na papíře. Pak může být PC skutečně zbytečným mezičlánkem.

Foto
Klasická fotografie uměla řadu věcí, které její digitální sestra zvládne jen s problémy - například možnost obrázky v papírové formě ukázat příbuzným či přátelům. Zkuste vzít na posezení u piva či vína místo balíčku fotografií notebook nebo něco podobného. Rozesílat například snímky ze svatby prababičkám na venkově v podobě připojeného souboru k e-mailu nebo na CD-ROM také jaksi není to pravé, nemluvě o případech, kdy je třeba mít "papírové" fotografie ve formě náhledů či ukázek pro další práci, pro zákazníka atd. Snahy nahradit poctivý fotopapír různými digitálními rámečky a podobnými vymoženostmi stále ještě vyznívají dost žalostně. Papír je zkrátka papír - a výrobci tiskáren se rychle chopili příležitosti.

PC JEN ZDRŽUJE

Inkoustová nebo termosublimační fototiskárna je již samozřejmou součástí digitální fotokomory - i navzdory tomu, že tisk počítačových obrázků stále ještě vychází mnohem dráž než vyvolání kinofilmových snímků v minilabu. Obvykle se proto tisknou spíše jen jednotlivé vybrané digitální fotografie. Pokud je nechcete elektronicky retušovat či jinak upravovat, pak se brzy ukáže, že počítač v některých případech představuje na cestě od digitálního fotoaparátu (nebo videokamery s fotografickou funkcí) vlastně jen nesmyslné zdržení. Výrobci fototiskáren si to již uvědomili a stále více jejich produktů je zkonstruováno tak, aby umožňovaly tisk bez spolupráce s PC.
Označení "fototiskárna" v současnosti proto už nespočívá jen v tom, že obrázky jsou kvalitní a tisknou se na neméně kvalitní speciální papír. Bezmála stejně důležitým požadavkem je i to, aby k takovému zařízení buď šel přímo připojit digitální fotoaparát (nebo videokamera), či - ještě lépe - aby v tiskárně byla zabudovaná čtečka paměťových karet z fotoaparátu. Skutečně kvalitní (a ovšem i o poznání dražší) fototiskárny pak mají ještě malý digitální displej. Ten supluje některé funkce počítače, především možnost obrázek před vytištěním vidět. Stejnou funkci může mít výstup signálu, na který se připojuje televizor. Některé fototiskárny se snaží nahradit počítač i tím, že disponují možností korekce jasu, barev, kontrastu atd.

Foto
FUNKCE UŽITEČNÉ I ZBYTEČNÉ

Jiné výrobky této kategorie mají i poněkud diskutabilnější funkce odpovídající vkusu předpokládané skupiny uživatelů: možnost zarámovat obraz do masky několika tvarů (často na hranici kýče - srdíčka či klíčové dírky nevyjímaje), možnost rozdělit obrazovou plochu na několik polí s různým obsahem, možnost opatřovat snímky datem, hodinou či jednoduchým titulkem atd.
Někteří výrobci dokonce nabízejí jakési ucelené komplety zahrnující digitální fotoaparát a fototiskárnu, jež lze připojit přímo na jeho obrazový výstup. Zdánlivá cenová výhodnost tohoto kompletu (celek stojí méně než jeho jednotlivé prvky) je ovšem "vyvážena" skutečností, že takto jsou obvykle prodávány přístroje, které buď již začínají zastarávat, nebo jaksi nejdou na odbyt samostatně.
Na trhu je již poměrně slušné množství fototiskáren umožňujících přímý tisk, zákazník je však odkázán na typ slotu, respektive na to, zda přístroj podporuje ty paměťové karty, s nimiž pracuje jeho fotoaparát či kamera. V tomto ohledu mohou mít smůlu zejména majitelé přístrojů pracujících s různými firemními formáty karet (například Sony MemoryStick).

PÁR PŘÍKLADŮ

Asi nepřekvapí, že bohatou nabídku fototiskáren nezávislých na počítači má především Olympus. Jeho tři typy - Camedia P-200, P-330NE a P-400 - dávají na vybranou jak co se týče podpory paměťových karet, tak i obrazového formátu a příslušenství. Vzhledem k tomu, že jde ve všech třech případech o termosublimační technologii, jsou ceny přístrojů (od 18 000 Kč až do bezmála 30 000 Kč u posledního typu) i provozní náklady na jeden snímek poměrně vysoké.
Naproti tomu Hewlett Packard vsadil na inkoustovou technologii. K luxusnějším fototiskárnám, které se obejdou bez počítače, lze zařadit inkoustovou Hewlett Packard PhotoSmart P1315 za necelých 16 000 Kč. Má sloty na většinu běžných paměťových médií (CompactFlash, SmartMedia, Sony MemoryStick, IBM Micro Drive) a obraz může být přenášen i přes infračervený port. Komu by se cena mohla zdát vysoká a displej zbytečný, může si za přibližně 7800 Kč pořídit její levnější a jednodušší sestru PhotoSmart 1115. Ještě levnější PhotoSmart 100 stojí dokonce jen 6000 Kč, přesto má sloty pro tři typy paměťových karet (CF, SM a Sony MemoryStick).

JAN NOVÁK


Kurzy měn
25,310
20,600
28,640
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře