nahoru

Pane, pojďme si hrát...

Čeněk Jirsák 7. března 2002 • 16:36

Foto
Mixování hudby z gramofonů sice uchvátilo kdekoho, není však mnoho těch, kteří tuší, jak vlastně funguje. Úspěšně se proto daří dýdžejským školám, ty však nejsou jedinou možností, jak si doplnit potřebné vzdělání. Ti, kteří se nechtějí podrobit tradičnímu placenému kursu, se mohou zúčastnit workshopů, tedy přednášek znalců dýdžejingu o tvorbě elektronické hudby s nejrůznějšími praktickými ukázkami.
Zájemci ale musí pozorně sledovat kulturní programy. Někteří kluboví promotéři totiž občas dostanou nápad, že svou akci zpestří hudebním workshopem. Návštěvník si tak za běžné vstupné zařádí v hlavním sále, zatímco ve vedlejším může vyslechnout rady starších a zkušenějších, ale především klást otázky. Taková setkání hudebníků, dýdžejů a kluberů tváří v tvář pak mívají překvapivá rozuzlení. Například z workshopu-party před dvěma lety v klubu Futurum dokonce vznikla nahrávka, jež později vyšla na oficiálním CD. Zatímco hlavní sál tehdy okupovali dýdžejové z britské drum´n´bassové formace 4 Hero, hned vedle čaroval za studiovým mixážním pultem, počítačem a spoustou kláves Jan 2 z Ohm Square a Stephunk z Liquid Harmony. Kombinací euforie zvědavých návštěvníků a údajně i množství podpůrných látek u obou hudebníků tak během jednoho večera vznikla vynikající taneční skladba.
Koncem letošního února zase hostil brněnský klub Fléda již druhý ročník koncipovaného večera s názvem Touch. Akce, jež vyvrcholila standardní dýdžejskou produkcí až do ranních hodin, však odstartovala zcela nestandard ně, tedy už v pět odpoledne. Po sérii přednášek a průzkumu různých druhů gramofonů a jiných mašinek čekal zájemce hlavní tahoun večera, Jan P. Muchow z Ecstasy Of St. Theresa. Tentokrát však do Brna přijel se svým vedlejším hudebním projektem Lazy Jimmy (Muchow společně s pražským experimentálním dýdžejem Blue) a pořadatelům se jistě hodilo, že s sebou muzikanti přivezli i veškerý aparát vhodný pro spojení elektroniky a živého vystupování. Ještě před koncertem (v jejich případě "jamováním", jak sami tvrdí) se proto návštěvníci seznamovali s Muchowovým vybavením. Mezi zájemci převažovali ti, kteří dosud hrají v rockových skupinách, ale chtěli by svou hudbu zpestřit i elektronickými nástroji. Ve Flédě tak získali jedinečnou příležitost seznámit se s funkcemi jednotlivých nástrojů a jejich propojení. Teprve pak Lazy Jimmy předvedl své nádobíčko v praxi.
Netradiční hudební workshopy tak plní dvojí úlohu. Za prvé zpestřují taneční party, na které zkušení hudebníci přilákají další návštěvníky. Za druhé - a především - však návštěvníky klubů vtáhnou do dění a příjemnou cestou jim ukáží, jak nebýt jen spotřebitel muziky, ale i její tvůrce.NAŠE UŠI

Mucho Macho - She Was Nothing (Wiija Records)

VAŠE UŠI

DJ Baltazar: Anima Sound System - Marihuana Cha Cha Cha (Intercom)

BPM INDIKÁTOR

+ Pražské Radio 1, jehož zásluhy o popularitu klubové hudby u nás netřeba připomínat, rozšířilo vysílací signál, a tím i posluchačskou základnu.

- Únorová návštěva skupiny Orbital v Čechách, nikoli však koncertní, nýbrž kvůli natáčení sekvencí do nového hollywoodského trháku.

VÝRAZ TÝDNE

Vertuški: Dýdžejové a dýdžejky z Ruska, Ukrajiny nebo Běloruska jistě vědí. Pro ostatní: pod tímto kouzelným slovem se skrývá ruský výraz pro klubovou modlu - tedy gramofony. Cizí výraz již s chutí pře jímají i tuzemští mistři.


BPM KONTAKT: HOLEC@REFLEX.CZ

Čeněk Jirsák


Kurzy měn
25,330
20,540
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře