nahoru

Hokejový zápisník Slavomíra Lenera

Slavomír Lener 7. března 2002 • 16:00

"Když náš hokej vyhrál v Naganu, připadalo nám, že svět je z toho paf. Ale jak se ukázalo, s Amerikou to moc nehnulo. Teď vyhrála olympiádu Kanada a většinu českých fanoušků to rovněž nezajímá, čemuž se vlastně nelze divit," říká trenér Slavomír Lener.

Foto
Sezóna totiž běží dál. V Čechách je před námi závěr extraligy - baráže, play-off - a pak nás bude zajímat mistrovství světa ve Švédsku. V zámoří se rozjela NHL, blíží se Stanley Cup. Hokej má do konce sezóny svůj pro gram, a tudíž se o něm bude mluvit. I když ze Salt Lake City nemáme medaili. K olympiádě poslední poznámku: ocenil jsem, že nikdo z našich hráčů nemluvil třeba o tom, že by zápasy mohly být prokoučované. Nic takového. Vrátili se do klubů a dokazují, že byli právem v nominaci, hráli dobře a dobří budou nadále. A Bonk či Modrý, kteří se do týmu nedostali, nemluví o křivdě, ale o tom, že za národní tým chtějí příště hrát.
Nedávno jsem náhodou zaslechl debatu českých fanoušků, že NHL má sice nejlepší hráče, je bohatá, navštěvovaná a bůhvíco ještě, ale hokej v naší lize je přece jen pohlednější i dramatičtější. Nevím, kolik ti fanoušci viděli - patrně v TV - zápasů NHL, ale měli kus pravdy. To mohu potvrdit jak z vlastních tuzemských, tak i ze zámořských zkušeností. Třeba zápasy farmářských klubů, které jsem v USA "služebně" sledoval ve vyprodaných menších halách pro tři až pět tisíc diváků, měly nádherné akce, góly i atmosféru. Jaký je pro diváka rozdíl mezi tímto utkáním, jež ho stojí sedm dolarů, a zápasem NHL se vstupenkou za sedmdesát dolarů? ptal jsem se sám sebe, uchvácen takovým "podřadným" střetnutím. Kromě ceny lístků mi vyšel jediný rozdíl: tým NHL by jistě farmářské mužstvo porazil. Nic víc. Jde však o tohle divákovi? Jeho přece zajímá jen zážitek. A totéž platí u nás doma. Naší lize chybějí tři stovky nejlepších hráčů, kteří působí v zahraničí. Tento fakt sice snižuje kvalitu českých týmů, ale lize vůbec neubírá na dramatičnosti. Naopak. Důkazem mohou být v poslední době hojně navštěvované záchranářské bitvy Litvínova a Kladna. A něco podobného můžeme čekat od zápasů play-off, v nichž půjde o titul.

Slavomír Lener


Kurzy měn
25,330
20,550
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře