nahoru

Hokej v pracovně Lukašenka

Dan Hrubý 5. března 2002 • 14:41

Běloruský list Mládí přinesl minulý čtvrtek reportáž z pera svého šefredaktora Vitalije Maslova. Vypráví o tom, jak prožíval rozhodující zápas běloruských hokejistů na olympijském turnaji v Salt Lake City prezident Alexandr Lukašenko. Článek zde uvádíme v doslovném překladu.

Foto
Nahlédněme na okamžik do pracovny prezidenta republiky. Za pár minut začne rozhodující zápas se Švédskem. Alexandr Lukašenko ještě v rychlosti podepisuje několik prezidentských výnosů, dekretů a rozsudků smrti a už volá na svého tajemníka Markova: "Kosťo,honem pusť televizi a posaď se u mě, přece nebudu fandit sám."
Zápas je nadmíru dramatický. Pan prezident co chvíli nevydrží a vyskakuje ze svého křesla. Nervózní prsty hledají burské oříšky na již dávno prázdném talířku. Jenomže, kdo by teď chodil nasypat?! "
To je neslýchané! To je neslýchané!" opakuje prezident. "Americký rozhodčí dělá vše pro to, aby Švédové vyhráli. Nikdo si nepřeje Bělorusko v semifinále. Západ by si nejraději udělal turnaj sám pro sebe, bez Slovanů."
Po druhé přestávce vyplněné reklamním blokem Minských železáren a drátoven začíná poslední, jak se zanedlouho ukáže, slavná třetina. Stále nervóznější Švédové buší do pevné běloruské obrany. Tváře Seveřanů jsou častěji a častěji zkřivené nekontrolovatelným vztekem, a kdyby měl rozhodčí oči vzadu, spatřil by - tu píchnutí holí, tu záludné seknutí. Fair play si vzalo dovolenou.
Avšak utkání končí a Bělorusko vítězí. Prezident Lukašenko se usmívá: "Už vidím západní novináře, jak skřípou zuby.Ale z tohohle se nevykroutí. Musí napsat: Bělorusko vyhrálo.Ano, to vysmívané a na každém kroku urážené Bělorusko.A lidé po celém světě si řeknou: Podívejme se, tak oni tam prý porušují lidská práva?! Že se tak statečně bijí za tu strašnou Lukašenkovu diktaturu?! A prý je tam bída - hm, že dovedou vychovat takové hráče?!"
"Kosťo," plácne se pan prezident rukama do stehen (nikoli dětsky rozpustile, ale rozhodně, jako člověk, který přesně ví, co je třeba v danou chvíli udělat). "Ať mi připraví třicet rozkazů. Ze všech hráčů udělám plukovníky a z trenérů generály.Zaslouží si to!"

*

Vysílání opoziční rozhlasové stanice Svobodné Bělorusko následující den s odvoláním na informace litevské tajné služby uvedlo, že prezident Lukašenko se ve skutečnosti na hokej vůbec nedíval. V době zápasu sledoval pornografické filmy.

Dan Hrubý


Kurzy měn
25,330
20,540
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře