nahoru

Zoo mezi Vídní a Dillí

Michal Kubal 19. února 2002 • 16:55

Foto
Několik pološílených opic marně žadonících po návštěvnících kousek potravy. Jedna z nich zoufale hryže víčko od fixu, jež jí do výběhu hodil asi desetiletý chlapeček. Medvědice s mokvajícím pahýlem místo nosu, který si neustále odírá o mříže klece velké sotva tak, aby v ní stačila udělat tři kroky. Pár vlků, několik králíků a zhruba 100 dalších zvířat - to je všechno, co zůstalo ze zoologické zahrady, jež měla před 30 lety pověst nejmodernější mezi Vídní a Dillí. Z kábulské zoo se stalo království hrůzy, peklo pro všechna zvířata, která v ní přežívají.
O zvířata se v kábulské zoo stará 12 lidí. Jediným příjmem byly výnosy ze vstupného, to ale nepokryje ani dvacetinu nákladů na provoz. Ředitel zahrady, osmačtyřicetiletý Šeregha Umar, tvrdí, že jeho lidé už si zvykli, že nedostávají výplatu: "Nesmíme nechat ta zvířata uhynout. Je naší povinností postarat se o ně. Když je na některé druhy moc velká zima, vezmeme si je domů. Takoví ptáci sice nadělají tolik rámusu, že se nedá spát, ale je to jediná možnost, jak je zachránit před umrznutím."
Foto
Raketové ostřelování během občanské války na počátku devadesátých let zničilo skoro všechno - malé muzeum, restauraci, hlavní budovu i většinu výběhů. Víc než dvacet let bojů přežila jenom čtvrtina zvířat. Umar vypráví, že většina pošla hlady a zimou, mnoho jich zahynulo při bojích o Kábul: "Musel jsem se dívat, jak mudžáhidé postříleli tygry z kalašnikovů, když se bavili v přestávkách mezi boji, viděl jsem, jak jeden z nich zabil slona raketometem."
Na konci ledna pošel symbol utrpení zvířat v kábulské zoo - pětadvacetiletý poloslepý lev Mardžán. I on doplatil na radovánky afghánských ozbrojenců. Zabil jednoho z bojovníků, který chtěl prokázat statečnost a vlezl do lvího výběhu. Druhý den se přišel bratr oběti pomstít - hodil dovnitř granát. Výbuch Mardžána těžce zranil, oslepil mu levé oko. "Přesto přežil. Mardžán se stal symbolem osudu celého Afghánistánu. Přišel sem ještě v době míru, za vlády krále Záhira Šáha nám ho darovalo Německo. Přežil všechno - válku, hlad, nemoci, řádění bojovníků různých frakcí. Uhynul až ve chvíli, kdy se k nám snad začínají vracet dobré časy," vypráví Umar.
Aspoň v kábulské zoo začíná být návrat starých časů pomalu skutečností, a to především Mardžánovou zásluhou. Jeho obrázky obletěly svět a ochráncům zvířat se podařilo vybrat na obnovu kábulské zahrady skoro milión dolarů. Personál už dostal první výplaty a zvířata po letech zase plné dávky potravy. Samotný Mardžán si luxusu dlouho neužil. Vděčné vedení zoo chtělo, aby vycpaný lev, z něhož se stal symbol utrpení celého Afghánistánu, vítal návštěvníky u hlavní brány. Z projektu ale nakonec sešlo. Kábulská univerzita, která preparace provádí, nemá na podobnou akci dost peněz.
FotoFotoFoto

Michal Kubal


Kurzy měn
25,300
20,530
28,530
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře