nahoru

Pátá kolona

IVAN STRAKA 19. února 2002 • 16:04

Před několika týdny se v médiích probíral průzkum o vzdělanosti mládeže. Nedopadli jsme dobře, protože neumíme pracovat s textem, pochopit ho a vybrat z něj podstatné informace. Zemanovy nedávné výroky ukázaly, že práce s textem je slabinou zejména pro ty, kteří se tím živí: pro novináře.
Například renomovaný Bohumil Doležal soudí, že Zeman "důrazně doporučil našim sousedům, aby se ho (Haidera) koukali zbavit" (MfD 22. 1.), popřípadě že "doporučil Rakušanům, aby ho příště nevolili" (MfD 30. 1.). Neméně renomovaný Petr Pravda zase slyšel výrok "tvrdého kalibru": "Rakušané by se měli Haidera zbavit" (MfD 22. 1.). Věta přitom zní: " A podle mého názoru čím dříve se Rakušané zbaví pana Haidera a jeho postfašistické strany, tím lépe. "
Jak to bylo s idioty, je trochu složitější a vyžaduje to práci s textem. Opět citace. Václav Dolejší napsal, že Zeman "přirovnal Rakušany k idiotům", Petr Pravda soudí, že označil Rakušany, kteří "petici podepíší, za neinformované idioty", Vladimír Kučera žije v představě, že " řekl, že občané, kteří v Rakousku podepisují protitemelínskou petici, jsou idioti" (všechno MfD 22. 1.). Celá Zemanova odpověď zní: "Pouze někdo, kdo není informován - vyhýbám se pojmu idiot -, může tuto petici podporovat." Je to sice (v duchu jeho nejapných bonmotů) poměrně ostré, nicméně v kontextu výstižné. Slovo idiot zde nemá prakticky význam a diskutovat o něm je ztrátou času.
Jednověté interpretace jsou neobyčejně silným mediálním nástrojem pro manipulaci. Bohužel je jejich úroveň stejně bídná jako úroveň titulků v našich novinách. Do jaké míry jde o neschopnost při práci s textem a do jaké míry o záměr, musí posoudit každý sám.

IVAN STRAKA


Kurzy měn
25,270
20,500
28,590
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře