nahoru

Hudba

HONZA DĚDEK 19. února 2002 • 15:22

MONKEY BUSINESS: SAVE THE ROBOTS

Sony Music/Bonton, 11 skladeb, 51 minut

Další z projektů Romana Holého patří nesporně k nejlepším koncertním kapelám u nás - ne vždy se však v minulosti podařilo tuhle jevištní energii přenést beze zbytku na desku. Tentokrát je tomu naopak. O schopnosti Romana Holého obklopit se prvotřídními muzikanty nebylo nikdy pochyb stejně jako o jeho citu pro pečlivou produkci a aranžmá vlastních skladeb; po všech těchto stránkách snese album Save The Robots srovnání s nejlepšími světovými deskami tohoto žánru. V první řadě však nabízí velice přesvědčivé nápady, zejména ve skladbách Sensation, Monkey Town a John Holmes Was My Platonic Lover. Žhavý kandidát na ceny Hudební akademie!

P.O.D.: SATELLITE

Warner Music, 16 skladeb, 60 minut

Svou výraznou osobitost prokázala tahle kapela ze San Diega již na svých prvních třech albech u malé společnosti Rescue Records; aktuální album Satellite je však zatím nejlepším výsledkem jejího obdivuhodného míchání hardcoru, alternativního metalu, hip hopu a reagge. P.O.D. dokáží svým nahrávkám dodat potřebnou dávku energie a zpěvák Sonny Sandoval disponuje strhujícím vokálním projevem, kterým posluchačům předkládá své texty týkající se křesťanské víry. Většina písní však nepostrádá silnou hitovost. Nejvýrazněji v poklidné Ghetto, ale nepřeslechnutelná zpěvnost vévodí i písním Alive či Youth Of The Nation.

NEW GENERATION 1

Warner Music, 20 skladeb, 78 minut

Název kompilace je poněkud zavádějící. Většina z dvaceti zde zastoupených kapel sice opravdu patří k nové hudební generaci, ale těžko tohle označení vztahovat na kapely Faith No More (jsou zde zastoupeni skladbou Digging The Grave z roku 1995) a Ministry (Just One Fix), které vznikly před dvaceti lety. Jinak však tato kolekce převážně loňských a předloňských hitů mladých skupin potěší. Mimo jiné nabízí razantní předělávku písně Blue Monday od skupiny New Order v podání Orgy, popěvek Teenage Dirtbag kapely Wheatus, popový hit The Bad Touch od Bloodhound Gangu, kytarový rock Sometimes od skupiny Ash, neopunk Blink 182 v podobě písně Rock Show či vygradovanou Oxygen od britské nezávislé formace JJ72.

IAM SAM (SOUNDTRACK)

BMG, 19 skladeb, 63 minut

Písně Beatles nazpíval kdekdo, pro tento film vznikla celá deska složená výhradně z jejich repertoáru. A je přinejmenším zajímavé si poslechnout, nakolik invenčně k notoricky známým opusům přistoupili nejrůznější písničkáři a kapely. K těm nejpozoruhodnějším úpravám patří odlehčenější a zpěvnější podoba Revolution od Grandaddy či procítěná Nowhere Man Paula Westenberga, zklidněnou verzi Help! nazpíval Howie Day. Jinde nepříliš pozměněné hudbě dodává zcela jiný rozměr výrazný hlas - jako u You´ve Got To Hide Your Love Away interpretované Eddiem Vedderem či Let It Be Nickem Cavem. Jsou zde i nudnější místa, ale přesto jde o jednu z nejpozoruhodnějších kompilací letošního roku, která nesporně stojí za poslech; bez ohledu na to, jestli u nás tento film s Michelle Pfeifferovou a Seanem Pennem někdy poběží.

HONZA DĚDEK


Kurzy měn
25,290
20,530
28,530
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře