nahoru

Hokejový zápisník Slavomíra Lenera

Slavomír Lener 19. února 2002 • 15:17

Turnaj v Salt Lake city už začal kvalifikačním předkolem. Po něm, o víkendu, začne obhajoba našeho olympijského zlata a za týden budeme znát medailisty.

"Hokejová kolébka Kanada jistě prahne po odvetě za Nagano. Hraje se v Severní Americe, čili bude mít hlediště na své straně. O to je role našich hokejistů těžší," slyšel jsem mnohokrát v uplynulých týdnech od českých fanoušků.
Já to však vidím jinak. Myslím si dokonce, že české mužstvo to bude mít naopak lehčí. Hráči Kanady budou totiž pod enormním tlakem. V očích fanoušků a v médiích jsou sice obrovské hvězdy, ale spoustu jich znám zblízka v kabině - ať v Calgary, nebo na Floridě - a vím, že jsou to obyčejní kluci, na které třeba tlak v play-off působí strašně. Totéž bude olympiáda, kde psychický tlak bude ještě umocněný.
Myslím, že máme výhodu i v tom, že s nejvážnějšími soupeři - Švédy a Kanaďany - hrajeme ve skupině. Tam si je můžeme prověřit a oklepnout před rozhodujícími zápasy. Něco podobného nás potkalo v Naganu s Rusy. Ve skupině jsme s nimi prohráli a ve finále je pak porazili.
Na olympiádě bude moc zajímavá hra Švédů. Mluvil jsem nedávno s jejich trenérem Nilssonem o jejich novém, takzvaném torpedo systému (2-2-1), kdy jen jeden hráč je obránce, dva jsou něco jako záložníci a dva útočníci. Švédům v NHL posílal trenér schéma tohoto rozestavení v průběhu sezóny, aby se s ním alespoň teoreticky seznámili.
Vrátil jsem se z USA před pár dny, mluvil jsem tam s mnoha lidmi od hokeje, četl hodně noviny a zaujaly mě především dvě okolnosti. Američané se netají tím, že okopírovali projekt někdejší NDR: investovali 18 miliónů dolarů do přípravy 40 vybraných sportovců s cílem, aby uspěli na olympiádě, a to nejen do hokejistů či krasobruslařů, ale třeba i bobistů. Plánují totiž zisk minimálně 20 a maximálně 38 medailí, z toho 10 zlatých, což zní víc než odvážně. Tisk víc favorizuje české než kanadské hokejisty, zjevně jim víc věří. To se dobře poslouchá. Sympatické také je, že se zámoří správně naučilo vyslovovat jména našich opor, tedy žádný "Džegr", ale správně Jágr, a totéž platí i o Haškovi. V souvislosti s naším brankářským fenoménem si nemohu odpustit poznámku o slovenských brankářích. Viděl jsem přípravu Slováků se Švýcary, jejich gólman Lašák by byl v naší reprezentaci asi tak "devítka". Manažer Peter Šťastný si jen povzdechl, že se snad do trochu přijatelnější formy dostane.

Slavomír Lener


Kurzy měn
25,330
20,550
28,660
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře