nahoru

Snowboarding - S čím, kam a jak

Petr Benáčan 14. února 2002 • 13:13

Snowboarding není pouze mladý sport, jenž se nedávno dostal na olympijské hry, ale mnohem více je chápán jako životní styl. V současné době se mu v naší republice věnuje kolem padesáti tisíc lidí, což je asi třetina populace, jež se objevuje na českých a moravských sjezdovkách. Snowboardisté, kteří ze všeho nejvíc milují volnost pohybu, mají svou módu, slang, hudbu i způsob myšlení. Následující stránky mají být jakýmsi návodem pro začátečníky a současně i bedekrem pro pokročilejší vyznavače jízdy na prkně. Chtějí poskytnout co nejvíc užitečných informací, zejména poradit při rozhodování, kam u nás a v blízké cizině vyrazit za snowboardovýnm opojením. Celá příloha vznikla ve spolupráci s Asociací českého snowboardingu

Foto


Jak si půjčím snowboard?

O půjčovny s vybavením pro snowboardisty není dnes nouze a najdeme je v každém větším zimním středisku. Vzhledem k různorodosti a šíři jejich nabídky není od věci znát jistá pravidla, jak v těchto půjčovnách postupovat. Především je třeba mít jasno v následujících bodech.

1. Vím, co chci:

Foto
Pokud jsem začátečník, musím si nejdříve rozmyslet, jaký typ snowboardu si chci vyzkoušet. Nejobecněji se dělí snowboardy na ty s "měkkým - soft" a "tvrdým - hard" vázáním. Pro pohodlnější zvládnutí základů jízdy a snazší první kroky jsou vhodnější snowboardy s měkkým vázáním. Pokud si chci i tak vyzkoušet snowboard s tvrdým vázáním s vlastními lyžařskými botami, a tím ušetřit za půjčení bot snowboardových, pak bych měl vědět, že pohyby nohou a postavení na snowboardu jsou zcela jiné, než dovoluje pohyb většiny lyžařských bot.

2. Jak stát na snowboardu:

Foto
Pro zapůjčení snowboardu je důležité vědět, zdali budu na snowboardu stát dopředu levou nohou - tzv. regular -, anebo pravou nohou - goofy. Neexistuje správné postavení pro všechny lidi. Tady mají výhodu ti, kteří si již vyzkoušeli jízdu na skateboardu anebo surfu. Pomůckou pro zjištění vašeho postavení může být pozice při klouzání na ledě, popřípadě bojová pozice (když chcete někoho udeřit). Dnes má většina snowboardů systém otočného vázání, takže není problém vázání i během výpůjčky otočit do pozice, jež vám lépe vyhovuje. Tato operace trvá asi pět minut.

3. Jaké zvolit boty:

Foto
První pocity v měkkých botách jsou velmi rozpačité. Lyžař, jenž je zvyklý na pevné držení nohy, si nemůže zvyknout. Důležité je zjištění přesné velikosti bot, takže raději jich pečlivě vyzkouším několik. Správně padnoucí bota dovoluje pohybovat prsty u nohou, ale pozor - neměla by dovolit pohyb celého nártu v botě. Doporučuje se vyzkoušet při chůzi na špičkách, tedy určité simulaci chození po svahu.

4. Jaký snowboard:

Měl by dosahovat od země až přibližně k úrovni krku či pod nos. Příliš krátký snowboard sice ulehčí výuku určitých prvků, ale při jízdě budou krátké hrany působit problémy. Příliš dlouhý snowboard se začátečníkovi obtížně ovládá.

5. Něco o vázání:

Foto
Mezi nimi nejsou podstatné rozdíly. Dělíme je na klasické (se dvěma či třemi strapy pro utahovaní) pevně spojené se snowboardem a nášlapné (step-in), které může mít tvar jenom základní desky spojené se snowboardem. Tady je nutné mít speciální boty, které v určitém smyslu suplují činnost vázání. Jsou většinou těžší, tvrdší a mívají kovové prvky pro uchycení na desku vázání na snowboardu. Systémů nášlapných vázání je hodně a jejich největší nevýhodou jsou většinou těžší a tvrdší boty. Tím se zvětšuje váha celého souboru (boty + vázání) a hůře se i reguluje nastavení například pat vázání, popřípadě upínacích přezek pro dotažení.

NA CO DÁVAT POZOR?

Foto
Především na chyby, kterých se půjčovny vědomě či nevědomě dopouštějí. Důležitý je již výběr samotné půjčovny; je vždy lepší svěřit se do rukou profesionálům. Potom je nutné vyzkoušet a nechat si předvést funkci všech půjčovaných komponentů. Všechny přezky, šrouby vázání a šrouby přezek si nechám zkontrolovat a vyzkoušet. Nesmím zapomenout na to, aby zapínání přezek vázání bylo vždy situováno ven, tzn. pokud si utahuju boty ve vázání, musím toto utahování provádět ne mezi nohama, ale z boku.
Pokud na snowboardu nebo na vázání chybějí některé šrouby anebo některé z nich na tento snowboard evidentně nepatří, nestydím se na to obsluhu půjčovny upozornit. Rovněž tak upozorním na viditelné poškození. Uchycení boty ve vázání si vždy pečlivě vyzkouším a přitom dbám na to, aby na páscích přezek vázání byla vždy ještě určitá vůle. Bota by měla být ve vázání upnuta tak, aby jakýkoliv pohyb vyvolaný nohou v botě byl znatelný i na odpovídajícím pohybu snowboardu. Špička bot by měla přesahovat snowboard odpovídajícím způsobem jako pata bot, pokud tomu tak není, je třeba posunout vázání co nejvíce dozadu, aby se tento přesah vyrovnal. Jinak si lze samozřejmě vybrat nějaký širší snowboard.
Pokud se budu řídit těmito jednoduchými radami, těžko se při půjčování snowboardového vybavení spálím.

Petr Benáčan


Kurzy měn
25,330
20,540
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře