nahoru

Film

JAN JAROŠ 11. února 2002 • 14:31

LUŽINOVA OBRANA

GB, Fr, It 2000, režie Marleen Gorrisová, hraje John Turturro, Emily Watsonová, Geraldine Jamesová, Stuart Wilson

Stejnojmenný román Vladimira Nabokova se plně soustředí na svého vykolejeného hrdinu, sice geniálního šachistu, ale zcela neschopného normální existence, jenž selhává i v nejzákladnější mezilidské komunikaci. Film naproti tomu zdůrazňuje vizuálně vytříbenou dobovou rekonstrukci, zatímco protagonista se mění v jakéhosi směšného podivína. Režisérka Gorrisová (ČT současně vysílá její Antonii) nakonec nevypovídá ani o posedlosti šachovou hrou, ani o sociální vykořeněnosti. Svět předrevoluční ruské aristokracie ibloudění pozdějšího exulanta, tak svědomitě postižený v románě, se zde stává pouhou sterilní kulisou. Režisérka vytváří sice sofistikovaný, ale poněkud vyprázdněný portrét honosné lázeňské společnosti, jejíž přezíravost mučivě obklopuje každého, kdo se jejím normám vymyká.

Z PEKLA

USA 2001, režie Allen a Albert Hughesovi, hraje Johnny Depp, Heather Grahamová, Ian Holm, Robbie Coltrane, Paul Rhys

Proslulý londýnský vrah přezdívaný Jack Rozparovač nebyl nikdy vypátrán, takže úděsné zločiny poskytovaly námět k různým divokým spekulacím, sledujícím stopu až do nejvyšších společenských míst. Tentokrát se vyšetřování ujímá inspektor Abberline, duševně rozvrácený rodinnou pohromou a stesk utápějící v opiovém opojení. Otřesné vraždy i citová spoluúčast jej však přimějí k plnému nasazení, třebaže tuší, že jeho možnosti jsou omezené. Na filmu zaujme expresívní zpodobnění londýnských reálií druhé půle 19. století.

Foto
HONEM! HONEM!
Švédsko 2000, režie Josef Fares, hraje Fares Fares, Tuva Novotny, Laleh Pourkarim, Jan Fares

Soužití různých, často i dosti rozdílných národností není nikde snadné - ani v tolerantním Švédsku. Proto musíme ocenit otevřený pohled, jaký tento snímek přináší; navíc když se autoři rozhodli pro spádnou komedii, nebývale otevřenou a současně zábavnou, která nezná žádná tabu, zvláště pak v oblastech současně až protikladně pojímaných, najmě v otázce rodinné poslušnosti a sexu. Osudy jednotlivých hrdinů, téměř modelově rozdílných rasově (jeden je Švéd, druhý arabský přistěhovalec), ale přitom si blízkých svou mentalitou i vědomím příslušnosti k témuž civilizačnímu okruhu, načrtává s úsměvnou bezstarostností. Oba však prožívají svá soukromá dramata - švédského mladíka sužují poruchy erekce, arabského mládence, zamilovaného do švédského děvčete, chce rodina oženit s jakousi libanonskou dívkou, již vůbec nezná.

JAN JAROŠ


Kurzy měn
25,330
20,540
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře